Nadchodzi wrzesień – miesiąc, który powoli zwiastuje koniec lata. Większości osób w wieku młodzieńczym najbardziej kojarzy się on ze szkołą, do której wraz z pierwszym jego dniem muszą powrócić. Inni wtedy też dopiero zaczynają swoją przygodę z edukacją. To wtedy, a najczęściej jeszcze w sierpniu, zaczyna się kupowanie przyborów, materiałów dydaktycznych i mebli ściśle związanych właśnie z nauką. Jednym z tych ważniejszych, bo i bardzo eksploatowanych przez każdego ucznia jest biurko. Jak wybrać takie, które okaże się idealne dla poszerzającego swoją wiedzę młodzieńca? Na co patrzeć w czasie jego wyboru? 

Wysokość biurka – czy ma znaczenie?

Jednym z podstawowych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie biurka jest jego wysokość. Nie ma tutaj jednej optymalnej wartości – musi ona zostać dopasowana do wzrostu dziecka. Gdy siedzi, biurko powinno znajdować się na wysokości jego przepony. Wtedy możliwe jest najbardziej komfortowe korzystanie z niego.

Dzieci bardzo szybko rosną, co może być problemem w dobraniu tego parametru do ich potrzeb. Złotym środkiem byłoby wybranie biurka umożliwiającego regulację wysokości – wtedy może ono „rosnąć” wraz z wiekiem ucznia. 

Rozmiar podstawą ergonomii

Nie tylko wysokość, ale i rozmiar blatu ma tutaj kluczowe znaczenie. Choć wiele w nim zależy od tego, jaką ilością miejsca w pomieszczeniu dysponujemy, to on zapewnia uczniowi tak zwaną przestrzeń roboczą – ważne, żeby było jej dostatecznie dużo. Weźmy pod uwagę, że na biurko – jeśli nie od razu, to po pewnym czasie – trafiać będą nie tylko zeszyty, książki i inne tego typu materiały. Pojawi się na nim również komputer czy sam monitor. Już zawczasu warto więc uwzględnić go w swoim wyborze. Jeżeli biurko znajduje się w rogu, możemy wykorzystać to na swoją korzyść – postawmy wtedy na wariant narożny, pokroju dębowego modelu B-182. Tym sposobem zyskamy więcej przestrzeni roboczej przy niewielkiej stracie miejsca w danym pomieszczeniu.

Biurko dla ucznia

Miejsce do przechowywania kluczem do organizacji

Nie wszystkie przedmioty i przybory są uczniowi potrzebne od razu, jednak lepiej byłoby, gdyby znajdowały się w pobliżu. Ważne jest więc wybranie dla ucznia biurka wyposażonego w szuflady i skrytki, które pozwolą mu pozbyć się nadmiaru rzeczy z blatu (a zatem głównej przestrzeni roboczej) przy jednoczesnym nietraceniu szybkiego i swobodnego dostępu do nich. Nie ich ilość jest tutaj najważniejsza, ale umiejętne ich rozplanowanie. Biurko dla ucznia to bowiem przede wszystkim ergonomia. Szafki i szuflady nie powinny więc wadzić, ani też – co ważne – zabierać przestrzeni na nogi. Weźmy pod uwagę, że ta ostatnia ma być dostosowana nie tylko do konkretnego ucznia, ale i fotela, na którym będzie siedział.

Nie tylko jakie, ale i „gdzie”

Jeszcze zanim wybierzemy biurko dla ucznia, powinniśmy (a wręcz musimy) zastanowić się nad tym, gdzie ono stanie. Ma to kluczowe znaczenie między innymi przy dobieraniu jego rozmiaru. Biurko powinno leżeć w taki sposób, by:

  • nie było skierowane tyłem do okna – wtedy światło słoneczne może bezpośrednio odbijać się o powierzchnię monitora, jeśli takowy będzie się na nim znajdować;
  • było skierowane bokiem lub tyłem do okna – wtedy światło będzie padać idealnie, o każdej porze dnia;
  • wykorzystało całą możliwą przestrzeń – jeżeli mamy dużo miejsca, nie wahajmy się przeznaczyć ją całą na ten mebel. Uczeń doceni przestrzeń roboczą, jaką dzięki temu dostanie.

Jeżeli w pokoju dziecka znajdują się już komody, regały czy nieużywana szafa, nie musimy kupować biurka o dużych wymiarach ani z mnóstwem miejsca do przechowywania. Tę funkcję mogą pełnić również inne meble.

Wygląd – na to też zwróćmy uwagę

Choć w przypadku zakupu biurka dla ucznia parametr ten powinien być dla nas najmniej priorytetowy, wygląd ma duże znaczenie. Zwłaszcza, jeżeli uczeń jest nastolatkiem. Zadanie mamy trudne, bo musimy połączyć naszą własną myśl aranżacyjną z gustem dziecka. To ono musi się czuć w swoim pokoju dobrze i komfortowo – biurko, które nie będzie mu się podobało nie będzie przez niego użytkowane z taką samą radością, jak to, które zostanie wybrane przy jego udziale.

Przy patrzeniu na wygląd pamiętajmy, że gusta dzieci zmieniają się wraz z ich wiekiem. To, co może im się podobać za młodu (kiedy to są zwykle bardziej tolerancyjne i przykładają zdecydowanie mniejszą wagę do szczegółów), może okazać się tandetne w przyszłości. Doskonałym rozwiązaniem może być postawienie na ponadczasową klasykę – biurko drewniane pokroju dębowego modelu B-183 z czarnymi elementami konstrukcyjnymi sprawdzi się na przykład w niemal każdym wnętrzu i nie „zestarzeje się”. Dobrą opcją będzie również dobranie biurka pod inne meble już obecne w pokoju ucznia. Skoro one się mu podobają, biurko też polubi, a całe rozwiązanie na pewno dostosuje się do naszych gustów aranżacyjnych.

Podsumowanie

Istnieje wiele rzeczy, które wpływają na efektywność nauki ucznia. Jednym z tych ważniejszych jest biurko, które stanowi podstawowe narzędzie w walce o lepsze stopnie, szerszą wiedzę i motywację do zgłębiania takowej. Nigdy nie bagatelizujmy jego wyboru, zawsze stawiając na to najbardziej ergonomiczne, dostosowane do konkretnego wnętrza, ale i po prostu dobrze przemyślane pod względem designu. Nie wahajmy się przy tym poświęcić na to nieco więcej pieniędzy – jest to wydatek, który znacząco przekłada się na komfort życia, niezależnie od wieku ucznia.