Duża konkurencja na rynku wkładów kominkowych sprawia, że kominki coraz częściej stają się elementem naszych domów i mieszkań. W sumie nic w tym dziwnego, gdyż wizja spędzania długich jesiennych i zimowych wieczorów w blasku i cieple kominka jest bardzo zachęcająca.

Kominek wymaga jednak należytej opieki, o której często zdarza nam się zapominać. Poniżej wypisaliśmy kilka podstawowych zasad, dzięki którym będziemy mogli długo i z przyjemnością cieszyć się ciepłem naszego kominka.

Drożność przewodów kominowych

Pierwszą i chyba najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, to sprawdzenie drożności przewodów kominowych i ewentualne oczyszczenie ich.
W tym celu należy wezwać certyfikowanego kominiarza, który dokona przeglądu naszego systemu kominkowego. Czynność tę powinniśmy powtarzać co najmniej dwa razy do roku. Oprócz ograniczenia zagrożenia pożarowego pozwoli to również zapobiec problemom z paleniem, cofaniem się dymu do mieszkania, jak i powstawaniu tlenku węgla(czadu), nazywanego również cichym zabójcą.

Czysty kominek – to sprawny kominek

Kominek w domu to nie tylko źródło ciepła, ale również miejsce przy którym z przyjemnością można spędzić wieczór. Pamiętajmy więc o dokładnym zadbaniu o jego czystość.
Czyszczenie wkładu kominkowego powinno odbywać się po każdym paleniu. Do tego celu najlepiej sprawdzą się gotowe zestawy kominkowe, które można zakupić w sklepach online.
Przy zabrudzonych sadzą szybach idealnym sposobem okazują się specjalne płyny do czyszczenia szyb kominkowych, które możemy znaleźć w sieci.

Właściwy dobór drewna

Duży wpływ na żywotność naszego kominka ma odpowiedni dobór drewna. Drewno nieodpowiedniej jakości jak i gatunku może spowodować, że dbanie o czystość naszego paleniska będzie bardzo uciążliwe.
Najlepiej do tego celu sprawdza się sezonowane drewno drzew liściastych (jesion, dąb, brzoza) – jest ono najbardziej kaloryczne, czyli ma największą wartość opałową, ponadto pali się spokojnie i równomiernie. Sezonowanie(suszenie) powinno trwać ok. 14 miesięcy. W sklepach budowlanych z pewnością znajdziemy drewno doskonale nadające się do palenia w kominkach.

Pamiętajmy, aby nie korzystać z drewna iglastego, ponieważ zawiera żywicę, która zanieczyszcza podczas palenia komin i palenisko!

Właściwie eksploatowany kominek powinien służyć bezawaryjnie wiele lat ku uciesze jego użytkowników. Natomiast jego niewłaściwa eksploatacja może stopniowo pogarszać jego pracę, a nawet być przyczyną pożarów. Warto więc stosować się do przygotowanych przez nas rad.

Warto sprawdzić: