Chcesz stworzyć miejsce na grill w ogrodzie, ale nie masz pomysłu, jak taki kącik ogrodowy powinien wyglądać i jakie meble ogrodowe do niego wybrać? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, który pomoże Ci stworzyć idealne miejsce na grilla na własnym podwórku!

Własny grill ogrodowy to idealny sposób na zagospodarowanie miejsca w ogrodzie oraz na spędzanie wolnego czasu z rodziną i znajomymi. Nowoczesne grille w formie trójnogów to praktyczna i elegancka alternatywa dla klasycznych metalowych urządzeń. Murowana konstrukcja grilla posłuży Wam przez lata, a przy okazji może stać się oryginalną ozdobą Waszej działki. Poza samym miejscem służącym do przyrządzania jedzenia, niezbędnym elementem kącika grillowego w ogrodzie są meble. Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu, z którego dowiecie się, jakie grille powinny Was zainteresować oraz jak urządzić część jadalną i strefę wypoczynku Waszego nowego kącika ogrodowego.

Strefa grilla, czyli gdzie ustawić grilla w ogrodzie

Przede wszystkim musicie zadbać o bezpieczeństwo, dlatego miejsce, w którym będziecie używać ognia i rozgrzanych materiałów, takich jak brykiet, musi być oddalone od drewnianych zabudowań, drzew i innej wysokiej roślinności. Grill nie może znajdować się obok materiałów łatwopalnych, w szczególności w pobliżu garażu, wokoło którego mogą znajdować się plamy paliwa lub olejów. Dobrze jest, gdy kącik ogrodowy nie przylega bezpośrednio do ściany budynku, ponieważ unoszący się z paleniska dym oraz rozpryski tłuszczu w bardzo krótkim czasie zabrudzą i zniszczą elewację.

Najrozsądniejszym miejscem na grilla jest fragment dużego tarasu lub zaciszny kąt ogrodu. W takim układzie podczas biesiadowania nie będą Wam przeszkadzać ani sąsiedzi, ani przejeżdżające w pobliżu pojazdy, ale również i Wy nie będziecie uciążliwi dla otoczenia. Grill powinien być ustawiony na płaskim, stabilnym podłożu, co zapewni możliwość równomiernej obróbki potraw, ale również pozwoli uniknąć odkształceń i ewentualnego zapadnięcia lub przewrócenia się konstrukcji. Dobrze, gdy miejsce na grill stacjonarny jest zacienione o tej porze dnia, w której najprawdopodobniej będziecie z niego najczęściej korzystać.

Grillowanie na wysokim poziomie, czyli trójnogi z paleniskiem

W ofercie naszego sklepu znajdziecie nowoczesne rozwiązanie inspirowane dawnymi czasami, czyli stelaże w formie trójnogów, do których podwiesza się palenisko. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ taki grill ogrodowy jest w pełni mobilny i można dowolnie zmieniać jego położenie. Stelaże są wyposażone w wygodną korbkę, dzięki której w wybranej chwili dostosujecie wysokość rożna w stosunku do paleniska. Do tego nasze grille ogrodowe zaprojektowane nie tylko z myślą o stronie praktycznej, ale też wizualnej, dzięki czemu Wasz jadalniany kącik ogrodowy stanie się jednocześnie elementem dekoracyjnym otoczenia.

Jaki grill ogrodowy na stałe, czyli z czego budować grill murowany w ogrodzie?

Dobrze zbudowany grill stacjonarny ma tę niezaprzeczalną zaletę, iż jest wyjątkowo wytrzymały, trwały i odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. Na przestrzeni czasu okaże się też szybko zwracającą się inwestycją. Poniżej przedstawiamy dwa najlepsze materiały do budowy stacjonarnego grilla ogrodowego.

Grill z kostki brukowej

Bardzo chętnie wybieranym przez Polaków materiałem do budowy grilla w ogrodzie jest kostka brukowa. Jej zaletą jest wielofunkcyjność – nadmiar możecie wykorzystać do utwardzenia otoczenia grilla, na przykład stworzenia podłoża pod stolik lub ławkę. Materiał ten jest bardzo wytrzymały i wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne i termiczne.

Grill betonowy w ogrodzie

Zbudowany z twardego i łatwego do modelowania betonu grill ogrodowy będzie stanowił nie tylko urządzenie bardzo praktyczne, ale może stać się również oryginalną ozdobą Waszego ogrodu. Można kupić gotową konstrukcję lub samodzielnie zaprojektować i odlać niepowtarzalny grill betonowy.

Wygodne grillowanie – jakie meble ogrodowe będą najlepsze?

Bardzo istotną kwestią podczas projektowania i wyposażania miejsca na grilla w ogrodzie jest wybór odpowiednio dobranych, starannie wykonanych mebli ogrodowych. Jako że kącik grillowy w ogrodzie ma pełnić funkcję jadalną, musi on zawierać miejsce do przygotowania jedzenia, które trafi na ruszt oraz oczywiście stół, przy którym będziecie jedli. Do stołu należy dopasować wygodne krzesła, najlepiej wyposażone w zdejmowane miękkie siedziska, które można zdjąć na wypadek deszczu. Przy stole w trakcie imprezy na świeżym powietrzu równie wygodnie siedzi się całą gromadą na długiej ławie, która zapewnia swobodę poruszania się, ale też bliskość. Warto zastanowić się również nad uzupełnieniem wyposażenia miejsca na grill o zestaw kominkowy, który jest równie pomocny przy obsłudze paleniska i dodatkowo posiada miejsce na zapasowe materiały i akcesoria.


Teraz już wiecie, jak wyposażyć Wasz kącik ogrodowy oraz jaki grill w ogrodzie będzie dla Was idealny. Porządnie skonstruowany i wykonany z wysokiej jakości materiałów będzie spełniał swoją rolę przez długie lata, a odpowiednio dobrane meble zapewnią wygodę i przyjemność ze wspólnego spędzania czasu z bliskimi w Waszym nowym, prywatnym kąciku grillowym w ogrodzie.