Niewielkie rozmiary tego najważniejszego pokoju nie muszą oznaczać, że będzie on wydawał się ciasny i przytłaczający. Jak wybrać odpowiednie meble, oświetlenie i kolory, aby optycznie powiększyć salon? Zapraszamy do czytania!

Z problemem niewielkiego metrażu w salonie spotykamy się przeważnie w blokach, chociaż nie jest on obcy również właścicielom domków jednorodzinnych. Niewielka powierzchnia, nisko usytuowany sufit lub nieustawne usytuowanie ścian to prawdziwe wyzwania, przed którymi staje każdy, kto taki salon próbuje umeblować, a jednocześnie pozostawić racjonalną ilość wolnego miejsca. Dzięki naszemu poradnikowi dowiecie się, na co zwracać uwagę przy wyborze mebli, jak pomalować mały pokój, żeby wydawał się większy oraz jakie oświetlenie optycznie powiększy salon.

Jak urządzić mały salon?

Co tak właściwie powinno znaleźć się w każdym salonie? Oczywiście wygodne i przytulne miejsce do siedzenia lub leżenia, w którym będziecie w stanie naprawdę wypocząć i miło spędzić czas w gronie najbliższych Wam osób.

Sofa do małego salonu, czy fotel do małego pokoju?

Nic nie sprawdzi się lepiej, niż miękka sofa z komfortowym podparciem lub głęboki fotel, w którym będziecie mogli zatopić się, niczym w przytulnym łóżku. Przy wyborze odpowiedniej kanapy zwróćcie uwagę na wysokość jej oparcia. Chociaż do małego salonu zazwyczaj zaleca się sofy i fotele o niewielkiej wysokości, która nie potęguje wrażenia przebywania w bardzo małym pomieszczeniu, jednak przede wszystkim powinniście wziąć pod uwagę Wasz komfort. Masywny fotel możecie z łatwością zrównoważyć na przykład jasną tapetą w pionowe pasy lub delikatnym oświetleniem okalającym cały salon.

Mały salon w bloku ze stołem

Pomieszczenia takie jak salon, kuchnia lub pokój dziecka w wieku szkolnym trudno wyobrazić sobie bez stolika. Jak w takim przypadku rozwiązać problem braku miejsca? Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup stolika kawowego lub ławy, które pod blatem posiadają dodatkową półkę. Meble te z założenia są niskie i zazwyczaj nie sięgają wyżej, niż do poziomu sofy lub fotela. Wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez nawet najmniejszego stolika kawowego, który w wielu przypadkach pełni dodatkową funkcję…podnóżka.

Jakie oświetlenie w małym salonie?

Odpowiednio rozlokowane oświetlenie potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o wizualny odbiór salonu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w polskich domach królowały żyrandole lub centralnie usytuowane obszerne lampy na suficie, które jeszcze bardziej potęgowały wrażenie ciasnoty i niewielkiej wysokości pokoju. Do małego salonu najlepiej zastosować oświetlenie boczne! Sprawi ono, że każde pomieszczenie wizualnie nabierze dodatkowej przestrzeni. Przy okazji, gdy zdecydujecie się na zamontowanie świetlówek o ciepłym odcieniu, niewielki salon zmieni się w przytulny i kojący pokój. Delikatnie oświetlić możecie również wejście do salonu, dzięki czemu będzie on jeszcze bardziej zapraszający i zachęcający do odpoczynku.

Meble w małym salonie – na co zwrócić uwagę?

Meble do małego salonu w bloku, jak i każdego innego pomieszczenia o niezbyt pokaźnych rozmiarach, powinny posiadać jedną cechę przede wszystkim. Powinny być wielofunkcyjne. Dzięki sprytnym rozwiązaniom i łączeniu zastosowań kilku mebli w jednym, będziecie w stanie zaoszczędzić bardzo dużo cennego miejsca. Nie zapominajmy też o oszczędności, z jaką wiąże się zakup kompaktowego, multifunkcjonalnego wyposażenia – małe salony to również małe wydatki!

Aby nawet niewielki pokój wydawał się przestronniejszy, wstawcie do niego meble na nóżkach. Odstęp pomiędzy podłogą a elementami wyposażenia spowoduje wrażenie lekkości, a prześwity znacznie ułatwią sprzątanie pod meblami. Optyczny efekt przytłoczenia powoduje nadmiar błyszczących elementów, dlatego wybierając meble do niewielkiego salonu zwróćcie uwagę na to, aby ich fronty nie były nadmiarowo lakierowane. Najlepiej sprawdzą się meble o matowym wykończeniu bądź drewno w jego naturalnych odcieniach.

Wielkość narożnika w salonie

Z oczywistych względów do małego salonu ciężko wstawić pokaźnych rozmiarów kanapę, a tym bardziej rozłożyste łóżko. W pokojach o niewielkich metrażach idealnie sprawdzają się kompaktowe i wielofunkcyjne narożniki, które z łatwością można przekształcić zarówno w mebel do spania, wspólnego przesiadywania, jak i miejsce do wygodnego rozłożenia się przed telewizorem. Narożniki mają tę wyjątkową cechę, którą jest możliwość funkcjonalnego wypełnienia z pozoru trudnego do wykorzystania w pełni miejsca, jakim jest róg pokoju.

Mały salon nie musi być wyrokiem skazującym Was na przebywanie w przytłaczającym, ciasnym i niekorzystnie zagospodarowanym pokoju. Wystarczy wstawić do niego meble wielofunkcyjne i kompaktowe, a do pokoju wybrać jasne barwy i oświetlić ściany, a nie sam sufit. Efekt wizualny, jaki dzięki temu osiągniecie, przekroczy Wasze najśmielsze oczekiwania!