Są niewielkich rozmiarów i zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie trudno się bez nich obejść. Stoliki, bo to o nich mowa, to świetne uzupełnienie niemalże każdego pokoju. Jak wybrać ten idealny stolik, który zaspokoi Wasze potrzeby? Czytajcie dalej!

Kompaktowe i bardzo praktyczne stoliki zapewniają wyjątkową wygodę w codziennym funkcjonowaniu w domu. Są to meble wielofunkcyjne, ponieważ z powodzeniem mogą pełnić różne role w różnych pomieszczeniach. Ten sam niewielki mebel będzie równie użyteczny jako stolik kawowy stojący przy sofie w salonie, jak i miejsce do pracy na laptopie. Na jakie cechy stolika powinniście zwrócić uwagę przy zakupie? Czy powinien wtapiać się w wystrój pokoju, czy też brylować na pierwszym planie?

Na co zwrócić uwagę kupując stolik?

Stoliki występują w bardzo różnych odmianach – zarówno kolorystycznych, designerskich, jak i dotyczących ich przeznaczenia. Są zbudowane z różnych materiałów, takich jak drewno, metal, szkło lub ich połączenie. Aby trafnie dobrać stolik do własnych potrzeb, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego przeznaczenie. Jeśli stolik kawowy ma służyć, zgodnie ze swoją nazwą, przede wszystkim do stawiania na nim napojów, lepiej wybrać mebel z blatem drewnianym lub metalowym. Szklana powierzchnia potrafi być dość głośna, gdy stawia się na niej ceramikę. Również częste i intensywne użytkowanie może spowodować pojawienie się rys i pęknięć.

Jeśli stolik ma służyć przede wszystkim jako miejsce ekspozycji ozdób, takich jak wazon z kwiatami, szklany blat sprawdzi się idealnie, a nawet podkreśli urok roślin poprzez lustrzane odbicie. Dla niektórych niski stolik to miejsce pracy. W przypadku przeznaczenia blatu pod laptopa, rodzaj materiału, z jakiego jest wykonany, nie ma większego znaczenia. Odradzamy jedynie powierzchnie metalowe, ponieważ pochłaniają i oddają spore ilości ciepła, co może negatywnie wpłynąć na działanie elektroniki.

Dobrze również zwrócić uwagę na rozstawienie nóg stolika. W przypadku dużych pomieszczeń może nie mieć to wpływu na komfort użytkowania tego mebla, jednak w pokojach o niewielkim metrażu lub bogatym umeblowaniu zbyt rozłożyste nogi stolika mogą utrudniać poruszanie się. Gdy w pokoju zaczyna brakować miejsca, postawcie na stolik do salonu z półką pod blatem – to świetne rozwiązanie do przechowywania rzeczy, które chcecie mieć pod ręką, ale niekoniecznie non stop na blacie.

Jak dobrać stolik do stylu wnętrza?

Stoliki, chociaż małe i często drobnej postury, zwracają na siebie uwagę. Dlatego warto przemyśleć ich dobór, aby odpowiednio wpisywały się w styl wnętrza. Najprościej zdobyć stolik do wystroju typowo eklektycznego, który charakteryzuje się pełną różnorodnością stylów, kolorów i kształtów. W skrócie można powiedzieć, że im bardziej z pozoru niepasujące do siebie elementy wystroju, tym lepiej. Jeśli chodzi o domy urządzone w duchu eleganckiego i bogatego przepychu, takich jak glamour, styl francuski lub art deco, najlepiej sprawdzą się stoliki z takich materiałów, jak szkło i połyskujący metal.

 

W stylach wnętrzarskich opierających się na motywach ściśle związanych z naturą, najlepiej sprawdzą się stoliki drewniane lub łączące elementy drewna z metalowymi dodatkami. Do takich stylów należą oczywiście style śródziemnomorskie (toskański, prowansalski i grecki), skandynawskie, jak i rustico. Drewno będzie pasowało zarówno do wykończenia w formie włoskiego kamienia i słonecznych barw, jak i zimnych odcieni północnego błękitu połączonego z bielą.

 

Niewielkie stoliki sprawdzają się również w dość wymagających przypadkach, jakimi są takie style wnętrzarskie, jak loftowy, industrialny, czy minimalistyczny, a nawet futurystyczny. Najbardziej pasujące będą stoliki stworzone z metalu wyglądającego na surowy, uformowanego w geometryczne kształty, o ostrych kątach i ciężkich elementach. Meble o takich cechach świetnie wpisują się w postfabryczny charakter loftów oraz domów stylizowanych na pomieszczenia przemysłowe zaadaptowane na mieszkania.

Jaka wysokość stolika jest prawidłowa?

Jeszcze do końca ubiegłego wieku w sprzedaży występowały prawie wyłącznie stoliki o wysokości standardowego stołu jadalnego. Dopiero od lat 2000 na naszym rynku zaczęły pojawiać się typowe stoliki kawowe. Bardzo szybko zyskały ogromną popularność, głównie ze względu na ich kompaktowe rozmiary i funkcjonalność. Czym różnią się od standardowych stołów? Przede wszystkim ich blaty są o wiele mniejsze, aczkolwiek na tyle duże, że można na nich wygodnie zjeść lub postawić laptop. Klasyczne stoliki kawowe posiadają blaty okrągłe, jednak równie łatwo znaleźć prostokątny stolik do narożnika. Jaką wysokość ma typowy stolik? W zależności od jego przeznaczenia, długość nóg waha się od ok. 45 cm do 70 cm. Stoliki do rogówki zazwyczaj dopasowane są wysokością do typowych zestawów wypoczynkowych, natomiast te przeznaczone do użytkowania na zewnątrz często dostosowane są wysokością do pozostałych mebli ogrodowych.

Stolik to bardzo przydatny element wyposażenia każdego domu. Przydają się zarówno jako niezależne elementy, jak i dodatki do kanap lub narożników. Z powodzeniem można używać ich w różnych pokojach, jak i na zewnątrz domu, równie łatwo po prostu je schować, np. pod stół. Szeroki wybór wzorów, kształtów i kolorów wykończenia sprawia, że każdy bez problemu znajdzie najodpowiedniejszy stolik dla siebie.