Przy projektowaniu własnego ogrodu grzechem byłoby nieumieszczenie w nim kącika wypoczynkowego – miejsca, w którym moglibyśmy się zrelaksować na łonie natury, odpocząć po pracy albo po prostu zapomnieć o wszystkim i skupić się na własnych myślach. Sam w sobie powinien być jak najbardziej przytulny i tworzący atmosferę, której my indywidualnie od takiego miejsca oczekujemy. Wcale nie musi on być miejscem odosobnienia – wręcz przeciwnie, można z niego uczynić miejsce spotkań całej rodziny, tętniące energią, ale jednocześnie wolne od technologicznego chaosu dnia codziennego. Ale jak uczynić go takowym? Co jest podstawą w takim kąciku?

Po co nam nasze własne miejsce w ogrodzie?

Każdy, kto wszedł w posiadanie własnego domu marzy o tym, aby w jego otoczeniu pojawił się przepiękny ogród – bardzo prawdopodobne, że jest to i nasze marzenie. Pielęgnowanie tego miejsca i dbanie o każdą z żyjących w nim roślin daje nie lada satysfakcję, której chcemy czerpać jak najwięcej. Właśnie po to tworzy się kącik wypoczynku w ogrodzie – by móc cieszyć się nim dłużej, intensywniej, niekoniecznie w pojedynkę i podczas pracy nad nim. Strefa relaksu może być w tym miejscu czymś zbawiennym dla naszej psychiki, ale też odrywającym od codziennych obowiązków – dobrze zaprojektowana, z pewnością zastąpi inne formy wypoczynku. Zwłaszcza, że można będzie w niej robić wszystko – czytać książki, rozmawiać czy organizować imprezy. Jak ją jednak zaprojektować, by zrobić to dobrze?

5 porad na temat tworzenia własnego kącika wypoczynkowego w ogrodzie

Tutaj oczywiście liczy się bardzo indywidualne podejście – każdy i każda z nas ma bowiem własny koncept piękna, który zostanie przez nas przelany na nasz ogród. Mimo wszystko warto zadbać o absolutne podstawy, każdą z nich dopasowując do naszych oczekiwań. Pięć spośród tych najbardziej istotnych wymieniamy i opisujemy poniżej w naszych krótkich poradach.

Kwietniki i doniczki na tarasie

1. Odpowiednio zaaranżujmy roślinność

Choć nutka zróżnicowania i chaosu w całym ogrodzie może wyjść nam na dobre, rośliny znajdujące się dookoła strefy relaksu i w jej wnętrzu powinny być właściwie i przemyślanie zaaranżowane, w szczególności biorąc pod uwagę obiekty kolejnych naszych porad. Najbezpieczniejszą opcją jest zainwestowanie w zmyślne kwietniki ogrodowe, które nie tylko pozwolą utrzymać kwiaty w ryzach, ale też same w sobie będą pełniły rolę dekoracyjną.

2. Zbudujmy przytulną altankę

Altanka stanowi jeden z obowiązkowych elementów każdego kącika wypoczynku w ogrodzie. Koniecznie otoczmy ją roślinnością – możemy przy tym skorzystać z takich elementów, jak podpory do roślin – w ten sposób będziemy mieć pewność, że te będą się rozwijały i rozrastały w oczekiwany przez nas sposób. Najlepiej tuż obok ścian altanki.

Dzięki tej konstrukcji w ogrodzie będziemy mogli przebywać w każdych warunkach atmosferycznych – dach ochroni nas zarówno przed zbyt ostrym słońcem, jak i przed opadami atmosferycznymi.

3. Zadbajmy o optymalne miejsce do grillowania

Niektórzy nie wyobrażają sobie wypoczynku w ogrodzie bez grilla, szczególnie latem, zwłaszcza w czasie imprez. Nawet jeśli nie jesteśmy co do tego przekonani, warto, abyśmy i my wygospodarować trochę miejsca na niego – jeżeli preferujemy ognisko, w naszym przypadku lepiej może sprawdzić się palenisko. Pamiętajmy, aby od miejsca jego położenia odseparować cenne dla nas rośliny, albo chociażby zorganizować je tak, by nie rosły w sposób chaotyczny. Po raz kolejny możemy przy tym sięgnąć po wspomniane już przez nas podpory do roślin.

4. Kupujemy właściwe meble ogrodowe

Nie ulega wątpliwości, że wewnątrz naszej altany musimy mieć gdzie usiąść. Przydałby się tam też stół – zwłaszcza, jeżeli chcemy spożywać w jej wnętrzu posiłki. Postawmy na wygodne i funkcjonalne opcje, najlepiej takie, które będą pasowały do całej aranżacji. Najczęstszy wybór pada tutaj na meble drewniane oraz rattanowe, rzadziej na takie wykonane z tworzywa sztucznego. Pamiętajmy, że meble ogrodowe wcale nie muszą być bardzo drogie i wykwintne – tutaj liczy się wygoda. W końcu mamy do czynienia ze strefą relaksu!

5. Diabeł tkwi w szczegółach – zwróćmy na nie uwagę!

Możemy mieć najpiękniejsze rośliny, najwspanialsze meble ogrodowe i najsolidniejszą altankę, a i tak większość klimatu będą tworzyły odpowiednio do nich dobrane dodatki. Podczas gdy właściwe kwietniki nadają naszej roślinności charakteru, poduszki na krzesłach i odpowiednio rozstawione lampiony sprawią, że nasz ogrodowy kącik relaksu będzie tętnił atmosferą błogiego spokoju – o każdej porze dnia i nocy. Zawsze stawiamy tu na wygodę, a konkretne detale dobierajmy pod nasze własne upodobania i gusta. Jest to gwarantem sukcesu w całym tym ogrodowym przedsięwzięciu.

Podsumowanie

Strefa relaksu we własnym ogrodzie jest swoistym ukoronowaniem prac nad nim. Jest też miejscem, które musimy właściwie zaprojektować, by łączyło w sobie piękno, zgranie z pełną aranżacją ogrodu, ale też typową użyteczność. Podążając za naszymi poradami wypisanymi w tym artykule z pewnością uda nam się to wszystko połączyć w całość oraz cieszyć się miejscem błogim i po prostu perfekcyjnym.