Piękny ogród, gustownie urządzony taras, śliczny balkon – taka przestrzeń stanowi niezwykle ważny element naszego zamieszkania, szczególnie w okresie wiosennym i letnim. Kochamy rozkwitającą zieleń, cieszymy się pięknymi kwiatami. Tak jednak, jak w tym okresie jest pięknie, przede wszystkim za oknami, tak z racji ilości owadów, przebywanie w takim miejscu staje się po prostu bardzo uciążliwe. Jak się więc przed tym uchronić? Co zrobić, by przebywanie na świeżym powietrzu stało się przyjemnością, a nie udręką?

Rośliny eteryczne zamiast chemicznych środków

Wielu z nas rezygnuje z różnego rodzaju chemicznych środków, przede wszystkim z racji tego, że są one po prostu szkodliwe nie tylko dla komarów i innych owadów, ale również i dla nas samych. Czy to oznacza więc, że musimy po prostu cieszyć oko pięknym ogrodem za szyby okna, bez możliwości korzystania z tego na co dzień? Absolutnie nie! Idealną do zastosowania opcją są rośliny eteryczne, które to są naturalnym sposobem bronienia się przed komarami i szkodnikami. 

Jakie rośliny odstraszają komary?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju roślin, które są wrogami dla samych komarów. Najczęściej wykorzystywaną jest komarzyca. Jest to roślina jednoroczna, która ma długie, zwisające pędy oraz ozdobne, zielone liście z białymi brzegami. Może rosnąć na gruncie lub można posadzić ją w donicy. Komary nie lubią tego zapachu, dlatego też trzymają się od danego miejsca z daleka. Dobrze jest zakupić ciekawie prezentujące się donice, w których to włożone komarzyce prezentować będą się jedynie w swoim rodzaju. Co więcej, doskonale sprawdzą się do tego podpórki, dzięki którym pnąca się roślinność idealnie będzie wypełniać przestrzeń metalowych drucików. Kolejną rośliną jest kocimiętka, a więc bylina, która osiąga długość nawet do 30 – 50 centymetrów wysokości. Tworzy ona gęste kępy z długimi pędami aż do ziemi. Aromatyczną roślinę kochają koty, ale nie znoszą jej komary. Tutaj także sprawdzi się wyśmienicie ozdobna doniczka, która w ciekawy sposób wyeksponuje ten rodzaj roślinności. Co jeszcze? Na pewno warto posadzić  lub ustawić w donicach na ogrodzie bazylię, która jest aromatyczną rośliną, będącą rodzajem przyprawy, jaką używamy w kuchni. Możemy posadzić ją w gruncie lub w doniczkach. A może lawenda? Ta jest rośliną z jednej strony ozdobną, z drugiej zielarską. Tworzy ona pędy, gdzie aromatyczne są zarówno liście, jak również i kwiaty.

Lawenda na komary

Wybór odpowiednich akcesoriów do ogrodu

Rośliny eteryczne cieszą się niezwykle dużą popularnością, jeśli w grę wchodzi przestrzeń ogrodu. Nie tylko wyglądają one fenomenalnie, ale również i spełniają swoje zadania wyśmienicie. Jeśli kupimy już rośliny, które mają odstraszać komary i inne owady, bez wątpienia warto również i zwrócić uwagę na wyposażenie ogrodu, a więc liczne akcesoria, dzięki którym te rośliny mogą wyglądać jeszcze ciekawiej i jeszcze bardziej okazale. Co więc warto wybrać? Na co postawić? Jakie dodatki zakupić? 

Bardzo dobrą opcją są podpory do roślin. Większość z nich tworzy długie pędy, które wymagają odpowiedniego ułożenia, aby się nie łamały. Jeśli sadzimy roślinę w gruncie, wówczas możemy wybrać podpórki większe, na które taka roślina będzie się pięknie zawijać. Jeśli zaś wolimy posadzić rośliny w doniczkach, wtedy możemy zakupić piękne, efektowne donice i do nich również specjalne podpórki w mniejszych rozmiarach, które także tą roślinkę będą mogły odpowiednio podtrzymać. Co jeszcze? Na pewno idealną opcją są kwietniki. Można wybrać duże modele i małe, kwietniki ścienne i podłogowe, metalowe i drewniane. Wybór jest naprawdę ogromny i wszystko tak naprawdę zależy od tego, jaką roślinność chcemy tam położyć i gdzie taki kwietnik pragniemy ustawić. Ma on stanowić dekorację, a nie być dla nas przeszkodą. Oczywiście nie można zapomnieć także o pięknych donicach, jakie oferują nam sklepy. Wybór produktów jest ogromny. Jedni stawiają na donice klasyczne, inni wybierają bardziej oryginalne. Można zdecydować się na odpowiedni kolor, kształt i wielkość. 

Jedno jest pewne – roślinność eteryczna cieszy się bardzo dużą popularnością. Niestety, ale bez względu na to, czy mamy balkon w dużym mieście czy ogród na wsi, komary, muchy i inne owady są dosłownie wszędzie i potrafią one zepsuć niejeden, miło zapowiadający się wieczór. Jeśli więc chcemy spędzić czas w hamaku czytając ulubioną książkę lub jeśli pragniemy posiedzieć ze znajomymi w ogrodzie, na pewno roślinność eteryczna stanowi bardzo dobry wybór, a odpowiednie do tego doniczki i inne dodatki, są idealnym uzupełnieniem całości. 

Podstawą jest profesjonalnie wyposażony sklep z akcesoriami ogrodowymi, w którym to z pewnością uda nam się znaleźć niezwykle ciekawe i warte uwagi dodatki do ogrodu, takie, które okażą się być idealnym zakupem do naszej wymarzonej, ogrodowej przestrzeni.