Czeka Cię niełatwe zadanie – musisz urządzić mały przedpokój w bloku. Zastanawiasz się nad wyborem mebli, kolorów i funkcjonalnością? Nie przejmuj się brakiem pomysłu. Przeczytaj wpis, który przygotowaliśmy specjalnie na tę okazję!

Aranżacja przedpokoju w bloku jest o tyle trudna, że dość rzadko sklepy meblowe koncentrują się głównie na pokazywaniu przykładowych ustawień pokoi oraz kuchni i łazienek, zapominając niejako o niewielkim korytarzu w bloku, zajmującym newralgiczny punkt prawie każdego mieszkania. W naszym poradniku postaramy się opisać, jak urządzać przedpokoje w bloku, aby były funkcjonalne i ładne, a postawione w nich meble nie zajmowały niepotrzebnie miejsca.

Ściany przedpokoju w bloku

Jest to pierwsze miejsce wewnątrz mieszkania, w którym znajdziesz się przestępując przez próg. Ważne, aby wyglądał zapraszająco i wprowadzał w domowy nastrój. Mały przedpokój w bloku może być równie przytulny, co sypialnia, wystarczy nadać mu nasze ulubione odcienie. Fakt, że jest to pomieszczenie przechodnie i zazwyczaj spędzamy w nim najmniej czasu, wcale nie oznacza, że musi być nijaki i bez polotu. Ponieważ jest to miejsce, w którym zdejmujemy obuwie i odwieszamy okrycia wierzchnie, dobrze jest, aby ściany w przedpokoju w bloku były pomalowane na kolory naturalne, czyli brązy, szarości i ciemniejsze zielenie. Pomoże to zakamuflować drobne przybrudzenia, trudne do uniknięcia w tej części mieszkania. 

Aranżacja przedpokoju w bloku – jakie elementy?

Co tak właściwie będzie Ci potrzebne w przedpokoju? Poniżej przedstawimy kilka kluczowych elementów, które powinny znaleźć się w każdym przedpokoju, aby jak najlepiej spełniał on swoje zadanie. 

Miejsce na okrycia wierzchnie

Z pewnością należy pamiętać o wyznaczeniu miejsca do wieszania kurtek i płaszczy. Wieszaki mogą być wolnostojące lub ścienne – te drugie idealnie sprawdzą się, gdy przedpokój ma niewielkie rozmiary. Wieszak ulokuj niedaleko drzwi wejściowych, ponieważ jest to najpopularniejsze miejsce, w którym wszyscy zdejmujemy nasze wyjściowe ubrania. Nie zapomnij również o miejscu, w którym Ty lub Twoi goście będziecie mogli odstawić parasolkę – większość dobrych wieszaków posiada taką funkcję, ale można też dokupić fantazyjne lub eleganckie ozdobne stojaki na parasole. 

Szafa i przechowywanie

Jednym z najpopularniejszych mebli w przedpokoju w bloku jest szafa garderobiana. Najkorzystniejsze w tym miejscu wydają się szafy z przesuwanymi drzwiami, ponieważ nie wymagają wolnej przestrzeni na otwarcie. Bardzo sprytnym rozwiązaniem będzie również podwieszenie szafek pod sufitem i ulokowanie miejsca na wieszaki pod nimi. Innym sposobem na zaoszczędzenie miejsca jest montaż zwykłych półek. Zabudowanie górnej części ścian spowoduje, że nadal będziecie mieli funkcjonalny wystrój przedpokoju w bloku, a jednocześnie zachowacie wolną przestrzeń i spowodujecie, że pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie większego.

Jak i gdzie trzymać buty w przedpokoju?

W bliskiej okolicy wejścia warto ustawić ławkę służącą do zmiany obuwia. Taki rodzaj mebla posiada podłużne miękkie siedzisko, pod którym znajdują się szufladki lub półki, na których można ustawiać buty – takie rozwiązanie nie tylko zaoszczędzi dużo miejsca, ale też pomoże w utrzymaniu porządku na podłodze. Na rynku dostępne są również wysokie i zamykane szafki na buty, które ukryją obuwie, ale dzięki specjalnym szparom z tyłu mebla zapewniają właściwą cyrkulację powietrza. Takie szafki sprawdzą się idealnie u posiadaczy większej rodziny. W takim przypadku warto wzbogacić wyposażenie przedpokoju o niewielki stołeczek lub pufę. 

Oświetlenie w przedpokoju

W tym miejscu mieszkania duże znaczenie ma właściwe oświetlenie, które będzie pierwszym, które uruchomi się po wejściu z korytarza. W podłużnych przedpokojach najkorzystniej wypadają lampy umieszczone wokół na ścianach, natomiast mały przedpokój w bloku najlepiej doświetlić centralnie umieszczoną lampą sufitową oraz dodatkowymi mniejszymi źródłami światła po bokach. Preferowana temperatura barwy światła jest oczywiście sprawą indywidualną, jednak aby jak najlepiej przyjrzeć się sobie przed wyjściem z domu, najlepiej zamontować rozproszone światło o ciepłej, żółtej barwie, czyli najbardziej zbliżone do światła dziennego, naturalnego.

Jakie dodatki do przedpokoju wybrać ?

Aranżacje przedpokoju w bloku można zakończyć dodatkami, które nie tylko dodadzą temu miejscu uroku, ale też będą spełniać przydatne funkcje. Duże lustro, najlepiej obejmujące całą sylwetkę, w którym będziecie mogli ostatecznie sprawdzić swój wygląd tuż przed opuszczeniem domu, dodatkowo spowoduje złudzenie dużo większej przestrzeni. Przydatna w przedpokoju w bloku może okazać się również niewielkich rozmiarów komoda, w której przechowywać można rzeczy takie, jak torebki, plecaki, akcesoria do czyszczenia butów i wiele innych.

Teraz, kiedy już wiesz, na jaki kolor pomalować przedpokój w bloku oraz jak go sensownie urządzić, pozostaje tylko zakasać rękawy i wziąć się do pracy. Jeśli zastosujesz się do naszych porad, uzyskasz efekt komfortowego, pożytecznego pomieszczenia w mieszkaniu, które będzie je nie tylko zdobiło, ale też zapewni Ci wszystkie funkcje, jakie mały przedpokój w bloku spełniać powinien.