Jak wiadomo – nie każdy z nas dysponuje metrażem rodem z serialowej Dynastii. Zdecydowanie często za salon służy nam pokój w bloku, jeszcze częstszym rozwiązaniem jest połączenie tego pomieszczenia z aneksem kuchennym. Nie bez powodu więc szukamy w Internecie odpowiedzi na pytania typu: jak urządzić mały salon ze stołem?

Gdy chcemy połączyć funkcję wypoczynkową z funkcją jadalni – stół jest przecież niezbędny. Aranżacja małego salonu staje się wówczas nie lada wyzwaniem. Jeśli mamy stół, potrzebujemy również krzeseł. Jeśli ustawimy stół i krzesła – musi być to układ na tyle funkcjonalny i estetyczny, żeby ułatwiał codzienne posiłki. Odpowiednia odległość do pozostałych mebli, żeby swobodnie odsuwać krzesła. Stół ustawiony również w odpowiednim miejscu salonu, żeby nie przeszkadzał, nie blokował przejścia ani nie zasłaniał widoku.

Mały salon w bloku ze stołem

Taki salon pełni zazwyczaj głównie rolę funkcjonalną. Staje się jednocześnie miejscem wypoczynku, jak również wspólnych posiłków, spotkań z bliskimi, nierzadko również pracy – gdy na stole pojawia się komputer i skupiamy się na tym, co mamy do zrobienia. Między innymi dlatego właśnie, decydując się na stół w salonie – najczęściej wybieramy model rozkładany. Taki, który na co dzień nie zawadza nam swoim rozmiarem, ale w razie potrzeby, chociażby w przypadku wizyty gości – można go rozłożyć i zyskać dodatkowe miejsca dla bliskich. Częstą praktyką jest również umieszczanie stołu przy ścianie, wówczas jeden bok przylega do niej a domownicy siadają wokół pozostałych trzech. Sprawdzi się to oczywiście tylko w sytuacji, gdy w mieszkaniu żyją trzy, maksymalnie cztery osoby.

Aranżacja małego salonu

Najczęstsze zestawienie tutaj? Sofa, ewentualnie narożnik – jeśli przestrzeń na to pozwala. Niewielki stolik kawowy, tuż przy sofie. Szafka RTV, często pełniąca również dużą rolę w przechowywaniu. Gdy salon jest połączony z aneksem kuchennym – stół z krzesłami najczęściej stoi pomiędzy częścią kuchenną i częścią wypoczynkową. Stanowi zarówno punkt graniczny, łącząc w sobie również wygodę i estetykę takiego rozwiązania. Wówczas możemy potraktować stół jako łagodne przejście pomiędzy stylem zachowanym w kuchni a tym, który spotykamy w salonie.

Wpisując w wyszukiwarkę internetową: mały salon inspiracje, możemy znaleźć wiele pomysłów. Tak naprawdę każdy patrzy na to zupełnie inaczej i każdy z nas – finalnie postawi na zupełnie inne rozwiązanie, dostosowane do możliwości lokalowych, do codziennych potrzeb i osobistych upodobań. Tutaj nie ma jednej właściwej odpowiedzi, każda jest dobra – jeśli pozostaje w zgodzie z nami.

Najważniejsze zasady urządzania małego salonu

Starajmy się nadawać meblom rolę przechowywania. Można znaleźć estetyczne rozwiązania, które pomieszczą mnóstwo rzeczy. Piękna komoda – zamiast szafki pod telewizor. Rozkładany stół, który na co dzień niewielki – w przypadku takiej potrzeby, spełni rolę dużego. Wspaniałym rozwiązaniem okazuje się być często zabudowa szafek nad telewizorem, co daje kolejne miejsce do przechowywania, możliwe do utrzymania w pożądanej estetyce całości mieszkania. Planując urządzanie małego salonu w bloku – warto dokładnie sprecyzować swoje potrzeby i wymagania. Ile miejsc przy stole potrzebujemy na co dzień? Czy przyjmujemy gości? Ile dodatkowych miejsc warto mieć w zanadrzu? Czy zależy nam na stole prostokątnym? A może jednak okrągłym? Jak chcielibyśmy podzielić salon? Na strefy, wyraźnie oddzielone? A może ma stanowić spójną estetycznie, funkcjonalną całość? Mimo niewielkiego metrażu, warto zawsze mieć na uwadze by pozostawić możliwie najwięcej przestrzeni. Żeby swobodnie przemieszczać się, zamiast przeciskać pomiędzy meblami. Dom jest dla nas, prawda? Dbajmy więc o swój komfort, na każdym etapie jego urządzania.