Wiosna i lato to pory roku, które obfitują w spotkania z rodziną i znajomymi na świeżym powietrzu. Jedną z najczęstszych form aktywności jest grillowanie, które z roku na rok zyskuje w naszym kraju na coraz większej popularności. Wybór odpowiedniego urządzenia do grillowania staję się przez to dość skomplikowany. Jaki grill zatem wybrać?

Grill blaszany

Grille blaszane przez swoją ogólnodostępność są aktualnie najpopularniejszymi grillami w naszym kraju. Można je kupić już za kilkanaście złotych w większości marketów. Grill taki przeważnie składa się ze stelaża, paleniska oraz rusztu. Prostota takiego rozwiązania pozwala na częste przemieszczanie się z tym urządzeniem, jednak zakup takiego grilla przeważnie bywa rozwiązaniem krótkoterminowym. Powodem tego jest trwałość materiałów z których został wykonany, która często pozostawia wiele do życzenia.

Plusy:
+ niska cena,
+ ogólna dostępność,
+ łatwość transportu.

Minusy:
 słaba trwałość

Cena: 15zł – 300zł

Grill gazowy

Coraz większą popularnością cieszą się grille gazowe, które można kojarzyć z amerykańskich produkcji filmowych. Urządzenia te pozwalają na dobór odpowiedniej temperatury dla przygotowanej przez nas potrawy, oraz pewność równomiernego pieczenia. Zaletą również jest brak dymu, co pozwala na używanie go także na tarasach i balkonach. Dla niektórych osób problemem przy takim rozwiązaniu może być brak niepowtarzalnego klimatu, który towarzyszy przy paleniu żywego ognia oraz wielkość urządzenia.

Plusy:
+ możliwość ustawienia odpowiedniej temperatury dla przyrządzanej potrawy,
+ trwałość wykonania,
+ brak szkodliwych substancji powstałych w wyniku spalania węgla i drewna.

Minusy:
 potrzebuje dużo miejsca w ogrodzie,
wysoka cena
brak możliwości łatwego transportu.

Cena: 500zł – 19000zł 

 

Grill murowany

W przypadku posiadania przestronnego ogrodu warto zastanowić się nad wybudowaniem grilla stacjonarnego. Rozwiązanie te wymaga od nas większego zaangażowania od poprzednich propozycji, choćby ze względu na fakt posiadania utwardzonej powierzchni pod budowlę, jednak jest to rozwiązanie najtrwalsze z prezentowanych.
Na rynku można spotkać wiele gotowych grilli murowanych, które można wybudować samemu przy odrobinie zdolności manualnych.
Innym rozwiązaniem jest wynajęcie murarza, który wymuruje taki grill z klinkieru lub naturalnych kamieni, takich jak granit, sjenit lub piaskowiec.
Te rozwiązanie wiąże się jednak ze zdecydowanie większymi kosztami.

Plusy:
+ trwałość wykonania,
+ możliwość palenia węglem i drzewem,
+ inwestycja na lata.

Minusy:
 wysoka cena,
 potrzebuje stałego miejsca w ogrodzie.

Cena: 800zł – 5000zł 

Grill z trójnogiem

Sporym zainteresowaniem w ostatnich latach zaczęły się cieszyć grille z trójnogiem. Pozwalają one na gotowanie bezpośrednio nad ogniskiem, lub nad dołączonym paleniskiem, co pozwala uniknąć uszkodzenia podłoża nad którym grillujemy. Produkowane przez polskich producentów trójnogi wyróżniają się wysoką jakością wykonania oraz funkcjonalnością, przy relatywnie niskiej cenie.
Prezentowany powyżej grill LX produkowany przez firmę Kapelańczyk posiada specjalnie zaprojektowane urządzenie, które znacznie podnosi wygodę użytkowania i daje możliwość bezpiecznej zmiany wysokości rusztu nad ogniem.
Dodatkowym atutem może być możliwość grillowania zarówno za pomocą węgla, brykietu jak i również drewna.

Plusy:
+ nieduża cena,
+ możliwość swobodnego regulowania wysokości rusztu,
solidne wykonanie,
+ możliwość rozpalenia nad paleniskiem lub ogniskiem.

Minusy:
 brak półek na przyrządy do grillowania,
potrzebuje więcej miejsca niż grill blaszany.

Cena: 200zł – 550zł

Jak widać wybór odpowiedniego grilla nie należy do najprostszych, lecz mamy nadzieję, że poradnik ten pomoże Państwu w podjęciu ostatecznej decyzji.

Życzymy miłego grillowania!