Ceglana ściana stała się w ostatnich latach absolutnym hitem wnętrzarskim, a projektanci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych zestawień, które podkreślą surowy charakter tego dekoratorskiego elementu. Jak dopasować ceglaną ścianę wewnętrzną do konkretnego stylu? Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik!

Ceglane ściany wewnętrzne w pokojach dodają im bardzo specyficznego, jednocześnie industrialnego, jak i przytulnego charakteru. W zależności od stylistyki, mogą kojarzyć się z historią, ale także surową nowoczesnością. Zapewne szukacie tu inspiracji do stworzenia własnej niepowtarzalnej ściany z cegieł – opowiemy Wam o 5 technikach, które pomogą Wam w osiągnięciu tego celu.

Bielenie – mleko wapienne

Tworzenie białego nalotu na czerwonych cegłach najłatwiej osiągnąć wykorzystując roztwór wapnia i wody. Maluje się nim dokładnie tak samo łatwo, jak farbami, nie pozostawia on jednak nieprzyjemnego, chemicznego zapachu. Im więcej warstw, tym głębsze będzie bielenie i tym mocniejszy efekt rozjaśnienia pomieszczenia. Wapna możecie z powodzeniem użyć jedynie na przestrzeniach pomiędzy cegłami, co skutecznie wydobędzie ich naturalny odcień. W tym mogą pomóc Wam narzędzia malarskie.

Różne kolory cegieł

Jeśli Waszym stylem jest boho, art deco lub gdy odsłonięta ściana znajduje się w pokoju dziecięcym, możecie każdej cegle nadać inną barwę, tworząc wyjątkową, niepowtarzalną mozaikę. Przy pomocy farb możecie również stworzyć na ścianie obraz, tak zwany mural. Cegły w pomieszczeniach dekorowanych w stylach klasycznych, w których króluje minimalizm, również nie muszą być jednobarwne – kolory, które sprawdzą się na ceglanej ścianie, to chłodny błękit, czekoladowy brąz bądź zieleń przeplatana złotem.
Dobra alternatywą do malowania są obrazy. Możesz je powiesić w dowolnym miejscu a dzięki plastrom i rzepą montażowym możesz zmieniać ich położenie.

Ramy i galeria ścienna

Ciekawym i zyskującym coraz więcej zwolenników rozwiązaniem jest zaopatrzenie ceglanej ściany w ramy. Mogą one obejmować zarówno całą jej wysokość i długość, jak i występować jedynie na jej fragmentach, tworząc iluzję kolażu. Rozwiązaniem, które zmodernizuje, ale jednocześnie podkreśli ceglaną ścianę, jest przyozdobienie jej lustrami w masywnych, ornamentowych ramach.

Kontrastujące tekstury

Bardzo ciekawym zestawieniem będzie połączenie ceglanej ściany w jej naturalnej barwie z nowoczesnym, minimalistycznym wystrojem, w którym dominują takie barwy, jak biel, czerń i szarości. Również połączenie chłodnych skandynawskich elementów wystroju z żywiołowym i ciepłym kolorem czerwonych bądź pomarańczowych cegieł, da efekt niesamowitego kontrastu oraz różnorodności. Surowe ściany podkreślą gładkie i lśniące fronty szafek, wykończone naturalnym drewnem stoliki kawowe, konsolki, półki lub zamszowe sofy.

Styl industrialny i loftowy

Naga ceglana ściana jest świetnym punktem odniesienia do stworzenia domu w stylu przemysłowym lub loftowym. Postfabryczne przestrzenie, pełne industrialnych dodatków, surowych metalowych mebli i mrocznych barw, zyskują zastrzyk energii i ciepła, gdy w ich tle pojawi się prawdziwa czerwona cegła. Jeśli jednak chcielibyście pozostać wierni barwom neutralnym i ciemnym, pomalujcie cegły na kolor czarny.

Jak sami widzicie, ceglana ściana wewnątrz domu jest wyjątkowo łatwa do wpasowania w dowolny styl lub do stworzenia przy jej pomocy kontrastu, który jeszcze bardziej podkreśli wyjątkowy charakter wnętrza. Pamiętajcie, że ściana z cegieł niejedno ma imię a jedynym ograniczeniem w stylizacji jest Wasza wyobraźnia!