Marzycie o zamieszkaniu w prawdziwym, pofabrycznym lofcie, ale do dyspozycji macie standardowe mieszkanie w bloku lub dom? Nic straconego – styl industrialny można wprowadzić do dowolnego wnętrza, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad wzornictwa postprzemysłowego!

Industrialne wnętrza mają swój niepowtarzalny charakter. Są pochodną stylu retro zaadoptowanego na grunt postfabrycznego designu mieszkalnego. Minimalistyczne umeblowanie, surowe materiały i stonowane barwy tworzą nastrój sprzyjający wyciszeniu i skupieniu. Aby ułatwić Wam stworzenie wymarzonego wnętrza, przygotowaliśmy kilka wskazówek, które ułatwią Wam wybór dodatków oraz elementów wyposażenia Waszego nowego domu.

Styl industrialny – zasady

Styl industrialny ma pewien katalog zasad, których przestrzeganie zapewni stworzenie wystroju, który w jak największym stopniu będzie przypominał najprawdziwszy pofabryczny loft. Zasady te pozostawiają duże pole dla Waszej wyobraźni, stanowią tak naprawdę wytyczne, a nie sztywne reguły, dlatego warto o nich przeczytać przed przystąpieniem do ostatecznego dekorowania swojego industrialnego mieszkania.

Surowe wykończenie

Materiały wykończeniowe typowe dla industrialnego wnętrza to przede wszystkim materiały surowe, niepoddane obróbce. Meble i pozostałe elementy wyposażenia powinny być skonstruowane z drewna (najlepiej zbliżonego do stanu surowego), różnego rodzaju metali, betonu, komponentów pochodzących z recyklingu oraz szalenie modnej cegły. Ta ostatnia występuje w wielu barwach, jednak najpopularniejsze z nich to czerwień, biel i pomarańcz. Jeśli nie masz możliwości wykończenia mieszkania jednym z tych materiałów, wybierz dodatek, który go zastąpi, na przykład parawan z nadrukiem betonowej ściany.

Funkcjonalność

Styl industrialny nie pozostawia zbyt wiele przestrzeni na dekorowanie wnętrza przedmiotami zbytecznymi, nie spełniającymi roli innej, niż dekoracyjna. Prawie każdy element wyposażenia spełnia konkretną rolę, podobnie jak ma to miejsce w prawdziwym zakładzie przemysłowym. W tym przypadku mniej znaczy więcej, dlatego meble do stylu industrialnego powinny znaleźć się w przemyślanych i optymalnych miejscach, aby jak najlepiej pełniły swoje role. Do takich wnętrz najlepiej wybierać meble wielofunkcyjne, takie jak stół z szufladą.

Kolory

Industrialne wnętrza to przede wszystkim kolory funkcjonalne, wtapiające się w minimalistyczny charakter wyposażenia, a nie wybijające się ponad niego. Królują przede wszystkim barwy kojarzące się z materiałami wykończeniowymi typowymi dla przemysłu, czyli metalem, kamieniem i cegłą. Na ścianach powinny znaleźć się takie barwy, jak beże, różne odcienie szarości, biel i czerń oraz kolory charakterystyczne dla ceglanych ścian, czyli czerwienie wpadające w rudy.

Otwarta przestrzeń

Dobrze znany z języka korporacyjnego „open space” to jedna z najbardziej charakterystycznych cech stylu industrialnego. Jedno pomieszczenie w takim wnętrzu pełni wiele funkcji, na przykład salon połączony z kuchnią, jadalnią i miejscem do pracy. Mówiąc krótko – im mniej ścianek działowych, tym lepiej. Brak framug i drzwi znacznie zwiększy powierzchnię użytkową Waszego mieszkania oraz pozwoli na swobodne wpadanie do niego naturalnego światła.

Okna

W większości zakładów produkcyjnych okna sięgają od podłogi, aż po sam sufit. Jest to podyktowane koniecznością zapewnienia odpowiedniego doświetlenia oraz oszczędności na rachunkach za prąd. To samo rozwiązanie stosuje się zarówno w loftach, jak i mieszkaniach industrialnych. Nawet najmniejszy pokój optycznie zyska przestrzeni, kiedy jedna z jego ścian będzie prawdziwym oknem na świat. W tym stylu nie stosuje się klasycznych zasłon ani firanek, zatem jeśli musisz odciąć się od świata zewnętrznego, zamontuj proste rolety.

Dodatki do domu w stylu industrialnym

Każdy przedmiot i mebel ma spełniać konkretne zadanie, a dom powinien być wolny od tak zwanych bibelotów. Aby zrozumieć tę ideę, wystarczy wyobrazić sobie duże pomieszczenie w dawnej fabryce, które urządzone było tak, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tego miejsca i zoptymalizować pracę. Takimi samymi zasadami możesz kierować się wykańczając swoje industrialne wnętrza. Nie tylko ściany i okna powinny wyglądać jak wyjęte żywcem z zakładu wytwórczego – z łatwością znajdziesz dodatki, takie jak oszczędzająca miejsce stalowa garderoba ścienna lub stoliki i krzesła skonstruowane z drewna i metalu.

Styl industrialny a loftowy

Proste kształty, maksymalne wykorzystanie powierzchni mebli i ścian oraz minimalizm to cechy łączące mieszkanie industrialne ze stylem loftowym. Na tym jednak podobieństwa się kończą, bowiem mianem loftu określa się powierzchnię mieszkalną utworzoną w miejscu, które wcześniej faktycznie zajmował zakład produkcyjny. Takie mieszkania zazwyczaj posiadają oryginalne elementy dawnego wyposażenia, takie jak ściany z żywej cegły, metalowe schodki, czy ogromne podzielone framugami okna. Mieszkanie industrialne można stworzyć w dowolnym miejscu, nie musi być to powierzchnia posiadająca wielkoprzemysłową historię.

Ten szalenie ciekawy, mimo swego minimalistycznego charakteru, styl designerski zyskuje nowe rzesze zwolenników. I nic w tym dziwnego, bo surowe, ale nie ascetyczne wnętrza to pole do popisu nie tylko dla profesjonalnych dekoratorów wnętrz, ale też dla każdego, kto uwielbia styl pofabrycznych loftów i pragnie przenieść go pod swój własny dach.