Kominek to idealny sposób na ocieplenie salonu, zarówno w dosłownym tego słowa znaczeniu, jak i w przenośni. Może to być prawdziwe palenisko, płomień gazowy lub urządzenie zasilane paliwem na bazie etanolu. Jak wkomponować kominek, aby pełnił funkcję praktyczną i estetyczną? Podpowiadamy!

Salon to niezaprzeczalnie serce każdego domu. Miejsce, w którym chcemy odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Jak sprawić, aby pokój ten jak najlepiej spełniał swoją codzienną rolę? Świetnym urozmaiceniem salonu jest prawdziwy kominek. Daje on nie tylko ciepło, ale też powoduje, że pokój staje się bardziej przytulny i komfortowy. Bez względu na styl Waszego domu, kominek w salonie zamieni pokój w zapraszający i zapewniający prawdziwe wytchnienie. Warto pozostać wiernym stylowi, w którym został stworzony cały salon. Kominek może stanowić idealne dopełnienie designu, jak również kontrastować z nim, podkreślając jego najważniejsze cechy. Oto kilka najczęściej wybieranych przez Polaków stylów:

Kominek w salonie w stylu klasycznym lub skandynawskim

Meble o prostych kształtach, neutralne i zrównoważone kolory, prostota i funkcjonalność to cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego oraz klasycznego. Elementy wyposażenia, jak i ściany, przybierają w tym przypadku kolory bieli, czerni i szarości – to właśnie w tych stonowanych barwach powinien zostać zbudowany kominek. Jego gładka, jednolita obudowa oraz czarne palenisko idelanie wtopią się w minimalistyczny styl otoczenia.

Styl glamour i boho do salonu z kominkiem

Styl wnętrzarski pełen przepychu daje szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o zdobienia, blichtr, a nawet elementy przerysowania i wyolbrzymienia. W salonie glamour idealnie sprawdzą się pozłacane kratki lub ramki szyb, dodatkowo przyozdobione kryształowymi gałkami. Palenisko powinno zajmować centralne miejsce w pokoju, zdecydowanie nie powinno być też skromne.

Rustiko i styl kolonialny a kominek w salonie

Czym powinien charakteryzować się kominek wkomponowany we wnętrze, w którym dominują kolory bieli i drewna oraz naturalne materiały? W takim wnętrzu świetnie sprawdzi się naturalne palenisko, w którym pali się prawdziwe polana. Wkład kominka może być czarny, jednak obudowa, jak i drzwiczki powinny kojarzyć się z prostotą przyrody – powinny przybrać barwy brązowe, miedziane, a także białe i piaskowe.

Kominek w salonie w stylu toskańskim i prowansalskim

O charakterze kominka decydują nie tylko barwy, ale również materiały, z jakich zostanie zbudowany. Jeśli marzy Wam się odrobina śródziemnomorskiej klasyki we własnym domu, zbudujcie kominek z naturalnego kamienia, takiego jak piaskowiec, marmur lub wapień. Szeroka półka nad paleniskiem pozwoli Wam na wyeksponowanie dodatków w kolorach klasycznych dla południowej Francji lub Włoch – barw winnic, lawendy, słońca i piaszczystych wzgórz.

Styl eklektyczny, art deco i retro w salonie z kominkiem

Mnogość wzorów i kolorów, z jakimi mamy do czyniania w przypadku tych stylów wnętrzarskich, najłatwiej osiągnąć przy tworzeniu kominka w salonie przy pomocy wielobarwnych kafelków. Wzorzyste, mozaikowe, błyszczące lub matowe – przy odrobinie wyobraźni można stworzyć przy ich pomocy prawdziwe dzieło sztuki. Szczególnie efektownie wyglądać będzie kominek, który zabudujecie kafelkami sięgającymi od podłogi, aż po sam sufit.

Kominek w salonie może stanowić znakomitą ozdobę, która przy okazji pełni całkiem praktyczną funkcję. Zmiana, jaką przejdzie Wasz salon po zainstalowaniu paleniska, będzie ogromna i zmieni charakter pomieszczenia na przytulny i pełen rodzinnego ciepła. Jest to również inwestycja, która zdecydowanie uatrakcyjni Wasz dom i podniesie jego wartość.

Oprócz samej konstrukcji kominka na jego wygląd, funkcjonalność i nienaganny wygląd mają wpływ również małe detale, takie jak zestawy kominkowe, kosze na drewno, akcesoria czy parawany.
Są to elementy, które pozwolą Państwu zachować odpowiednią czystość zarówno we wnętrzu kominka jak i dookoła niego.