Wybór odpowiednich kolorów, dostosowanych zarówno do warunków mieszkaniowych, jak i Waszych preferencji, wymaga podstawowej wiedzy na temat sztuki łączenia kolorów i oddziaływania nimi na optykę ludzkiego oka. Jak operować kolorami we wnętrzach? Zapraszamy do czytania!

Kolory a style wnętrz

Różne style wnętrzarskie dyktują konkretne połączenia kolorystyczne. Styl minimalistyczny i nowoczesny to przede wszystkim barwy neutralne, czyli biel, czerń i szarości. Z kolei w stylu boho im więcej żywych i ciepłych barw, tym lepiej. Style skandynawski w jadalni i Hampton to połączenia barw chłodnych i uspokajających, takich jak biel, odcienie niebieskiego, beżu i żółtego. Dla miłośników przepychu idealnym połączeniem będą barwy złote, pudrowe róże, czerwień i mahoń, kolory typowe dla wnętrz w stylu glamour.

Farby

Kolory ścian mają decydujące znaczenie w odbiorze każdego pomieszczenia. Jasny sufit powoduje, że pokój wydaje się wyższy. Kolory ciemne, takie jak granat, bordo i malachit warto przełamać beżami i błękitem lub kolorem pomarańczowym, aby pomieszczenie nie sprawiało wrażenia przytłaczającego i ciasnego. Gdy preferujecie białe ściany, spróbujcie połączyć je z meblami w naturalnym kolorze drewna lub złota. w ten sposób zachowacie jasną kompozycję, ale nie będzie ona nudna i jednolita.

Tapety

Jeśli nie czujecie się na siłach, aby tworzyć na ścianach odręczne kolaże, zawsze możecie postawić na ozdobne tapety. Mnogość wzorów i kolorów jest niemalże nieograniczona. Jakie tapety pasują do jakich wnętrz? W ciasnych pokojach z pewnością najlepiej sprawdzą się wzory jasne i delikatne, najlepiej tłoczone. Jeśli chcecie ożywić umeblowanie w stylu minimalistycznym, przełamcie biel lub czerń tapetami w kolorach butelkowej zieleni, cegły lub beżowych z dodatkami złota. W stylu vintage tapety powinny być żywe, wielokolorowe i bardzo ciepłe. Standardem są połączenia pomarańczowego, czerwieni, żółtego i jasnych brązów.

Meble

W zależności od stylu, jaki wybraliście, meble mogą stanowić uzupełnienie ogólnego wystroju lub całkowicie z nim kontrastować. W stylu eklektycznym łączy się ze sobą zarówno style, jak i przeróżne kolory, dlatego meble mogą być zarówno klasycznie czarne, jak i granatowo – pomarańczowe. Pasującą sofą do wnętrz tego typu jest Sofa Castello 2 W stylu rustykalnym natomiast nie powinny zbytnio rzucać się w oczy, a ich barwy powinny oscylować wokół brązów i bieli. W stylach śródziemnomorskich pierwsze skrzypce grają barwy słońca, morza i naturalnych kamieni, zatem meble, jak i dodatki do nich, idealnie skomponują się ze sobą, jeśli połączycie błękit, kolor słomiany, odcienie piaskowca i soczystą zieleń.

Dodatki

Aby dodatki, szczególnie te posiadające walory jedynie wizualne, wyróżniały się na tle pozostałego wyposażenia, powinny być wybierane na zasadzie kontrastu. Na białych ścianach, których kolor większości kojarzy się z zimnem śniegu, świetnie sprawdzą się ramy luster lub zdjęć w ciepłych barwach, takich jak czerwień, złoto lub jasna zieleń. Jeśli posiadacie wielobarwne meble, np. w stylu boho, ich wielokolorowość i ciepłe tony możecie zrównoważyć czarnymi lub ciemozielonymi dodatkami, takimi jak wazony lub świeczniki.

Operowanie kolorami nie stanowi już tajemnicy – teraz możecie śmiało brać się za projektowanie nowego wyglądu i urządzanie Waszego domu! Mamy nadzieję, że nasz poradnik posłuży Wam jako ułatwienie procesu wyboru i aranżacji kolorystycznych zarówno ścian, mebli, jak i stylowych dodatków.