Urządzanie mieszkania o bardzo małej powierzchni niektórzy mogą mylnie określić mianem łatwego – w końcu nie wymaga od nas olbrzymich zakupów oraz nakładów finansowych. Nie jest jednak ono czymś tak prostym, jak mogłoby się wydawać. Zmusza nas bowiem do inwestowania tylko w elementy niezbędne, funkcjonalne, a rezygnowania z wielu takich, które mogłyby negatywnie wpływać na optykę i przestrzeń. Musi być zatem inteligentne, przemyślane, a często i pomysłowe. Jak zatem urządzić niewielkie mieszkanie? Kilka naszych wskazówek przedstawimy w tym wpisie.

Aneks kuchenny – opcja czy konieczność?

Urządzenie kuchni w niewielkim mieszkaniu jest zawsze największym wyzwaniem. Nie dość bowiem, że jesteśmy zmuszeni do umiejscowienia w niej niezbędnego sprzętu, koniecznie w sposób wygodny w codziennej jego eksploatacji, to jeszcze musimy wpleść w to miejsce do jedzenia. Możemy postawić na niewielką kuchnię, co będzie dość ciężkie, albo też zainwestować w krzyk współczesności – aneks kuchenny. Jego plusem jest możliwość optycznego powiększenia całego mieszkania i połączenia kuchni z salonem (lub, jak kto woli, pokojem dziennym). Dzięki uzyskanej za sprawą tego rozwiązania przestrzeni można wpleść w aranżację niewielki stół, na przykład jeden z naszej rozległej oferty właśnie na nie. Koniecznie minimalistyczny, najlepiej w jasnej stylistyce.

Aneks to rozwiązanie bardzo dobre, oszczędne – pieniężnie i przestrzennie – i po prostu sprawdzające się w życiu codziennym.

stół do jadalni

Antresola, czyli coś, co ratuje naszą przestrzeń

Powierzchnia mieszkania nie jest budowana wyłącznie jego metrażem, ale też… wysokością. Ta ponadprzeciętna potrafi dobrze wpływać na przestronność lokum – daje też możliwości zagospodarowania nadmiaru tejże wysokości. Możemy pokusić się o wybudowanie antresoli, która będzie świetnym rozwiązaniem, pozbywającym się konieczności wydzielania osobnego pomieszczenia na sypialnię. Dodatkowe miejsce z pewnością nam się przyda – pamiętajmy jednak, że aby wygodnie korzystać z antresoli, musi ona mieć wysokość przekraczającą 1,4 m. Wszystko poniżej powinno być dla nas nieakceptowalne. Nie zapominajmy też o właściwej jej wentylacji, ale i o tym, że musimy rozwiązać problem z wchodzeniem na nią.

Przedpokój – jak wycisnąć z niego maksimum?

Przedpokój jest wizytówką każdego mieszkania – również tego najmniejszego. Przy jego urządzaniu powinniśmy postawić na jak najbardziej umiejętne wykorzystanie przestrzeni – współcześnie dostępne rozwiązania pozwolą nam zaaranżować w jego obrębie praktyczny schowek (na przykład w formie tak zwanego „pawlacza”), ale też połączyć siedzisko z wieszakami. W przedpokoju koniecznie umiejscawiamy duże lustro – to w znakomity sposób radzi sobie z optycznym powiększeniem mieszkania, a przy okazji pełni ważną funkcjonalną rolę.

Łazienka w małym mieszkaniu

W każdej łazience musi znaleźć się pralka, umywalka i miska WC. Tego nie unikniemy – możemy jednak wybrać te modele, które będą odpowiednio małe, by sprostać wymaganiom narzuconym przez ograniczoną przestrzeń. Choć wanny cieszą się ogromnym zainteresowaniem, w wielu przypadkach znacznie lepiej sprawdzą się kabiny prysznicowe – zajmują one niewiele miejsca, jednak wymagają od nas nieco więcej uwagi. Musimy bowiem zapewnić wygodny dostęp do natrysku, ale i możliwość swobodnego otwierania drzwi i kabiny. Przestrzeń często powiększa się poprzez zrezygnowanie z brodzika, a postawienie na natrysk z odpływem liniowym. Pomóc mogą też podwieszane meble (w tym miska WC).

Przy aranżowaniu niewielkiej łazienki zwróćmy szczególną uwagę na oświetlenie. Dobrą opcją może okazać się sufit podwieszany, dający możliwość zastosowania halogenów – nieco mniej poleca się lampy wiszące, które odejmują nieco przestrzeni. Nawet jeśli mogą wyglądać stylowo.

Co liczy się przy urządzaniu małego mieszkania?

  • odpowiednie oświetlenie – światło może być naszym największym sprzymierzeńcem przy urządzaniu małego mieszkania – możemy dzięki niemu zaakcentować wybrane elementy wystroju i stworzyć wrażenie przestronności;
  • właściwa kolorystyka – jasne barwy o małym poziomie zróżnicowania potrafią zdziałać cuda i sprawić, że mieszkanie będzie wyglądało na większe;
  • właściwe elementy dekoracyjne – lustra, wieszaki, wielofunkcyjne stojaki – to tylko niektóre z tych naprawdę pomagających w odpowiednim zarządzaniu przestrzenią; każde z nich znaleźć można na łamach naszego sklepu;
  • minimalizm ilościowy – nie powinniśmy przesadzać z ilością dekoracji, ale i mebli. Stawiajmy tylko na takie, które rzeczywiście są niezbędne.

Podsumowanie

Urządzając małe mieszkanie musimy wykazać się zdrowym rozsądkiem, a niejednokrotnie również pomysłowością – wbrew pozorom bowiem nie jest to takie łatwe. Zadbajmy o to, aby kupować wyłącznie rzeczy potrzebne, funkcjonalne, a przy okazji powiększające optycznie przestrzeń. Mogą to być dobrze dobrane lustra, funkcjonalne stojaki czy wieszaki. Wiele ciekawych propozycji znaleźć można na łamach naszego sklepu, w wersjach idealnie odpowiadających potrzebom niewielkich powierzchniowo mieszkań.