Aby w jak najwłaściwszy i najbardziej koherentny sposób urządzić własny dom czy mieszkanie, musimy zadbać o dobór jego odpowiedniego stylu. Spójność jest bardzo ważną rzeczą, a jednolity styl pozwoli nam właśnie ją osiągnąć. Podczas gdy moda na styl skandynawski powoli przygasa, do łask wraca styl vintage, który pasuje do niemal każdego wnętrza, będąc jednocześnie gwarancją, że nie wyjdzie z mody zbyt szybko. Jak zaaranżować własne wnętrza właśnie w jego rytm? O tym powiemy w naszym dzisiejszym wpisie.

Styl vintage – czy to tak właściwie PRL?

Nie ma co się oszukiwać – styl vintage w Polsce swoje zalążki miał za czasów PRL-u, z którym do dziś jest kojarzony, choć w coraz bardziej pozytywnym kontekście. Jako że PRL poniekąd narzucał stosowanie pewnego stylu w meblach i elementach aranżacyjnych (wybór po prostu nie był dostępny), ludzie przez długi czas postrzegali tenże styl mocno stereotypowo – jako coś złego, przymusowego i passe. Dziś styl vintage jest popularniejszy, ale i bardzo dobrze traktowany, a przedmioty znane z dzieciństwa odnajdują swoje drugie życie we współczesnych aranżacjach. 

Meble w stylu vintage – to od nich zacznijmy

Chcąc postawić na styl vintage, powinniśmy rozpocząć od elementów większych rozmiarowo i to wokół nich realizować cały nasz zamysł aranżacyjny. To, na co stawiamy najpierw zależeć powinno od pomieszczenia, na którym w danym momencie chcemy się skupić. Chcąc zatem wykończyć kuchnię, możemy przyłożyć największą uwagę do frontów kuchennych, koniecznie z utrzymanymi w stylu vintage uchwytami, ale i do stołów, przy których będziemy spędzać mnóstwo czasu. Urządzając salon z kolei największą uwagę powinniśmy przyłożyć do sofy, stanowiącej najbardziej istotną jego część. To samo tyczy się sypialni, w której kluczowy okazuje się wybór łóżka.

Choć rozwiązaniem idealnym w przypadku mebli jest użycie takich, które posiadamy już od kilkudziesięciu lat, a z których korzystała nasza prababcia czy babcia, opcją może się też okazać odwiedzenie tak zwanego pchlego targu, na którym będziemy mogli za grosze kupić coś ciekawego, najczęściej wymagającego lekkiej renowacji. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo (zrozumiałe zresztą), że będziemy chcieli kupić coś nowego, prosto ze sklepu – nie każdy lubi używać czyichś mebli, a większość woli sięgnąć po te rzeczywiście swoje. Na szczęście wiele sklepów z elementami wystroju wnętrz, w tym również i nasz, dostosowało się do olbrzymiego zapotrzebowania na meble vintage, oferując najróżniejsze ich warianty. Daje nam to olbrzymie pole do popisu właśnie pod względem ich wyboru.

stół kuchenny

Diabeł tkwi w szczegółach, czyli dodatki w stylu vintage

Styl vintage to nie tylko duże elementy dekoracyjno-funkcjonalne, ale i mniejsze dodatki, które tak właściwie tworzą cały jego klimat i sprawiają, że jest on odczuwalny na każdym kroku. Jako że są one zwykle niezobowiązujące, możemy je dokupywać i dodawać w każdym momencie, co też jest działaniem bardzo charakterystycznym dla mieszkań i domów urządzonych w tymże stylu. To w końcu w przeszłości kultywowano takie „chomikowanie” mebli i elementów typowo domowych. Postawmy na coś z duszą, posiadającego swoją historię, albo też zainwestujemy w nowość wykonaną w stylu vintage. Na pewno zainteresujmy się:

  • stojakami i świecznikami, bardzo charakterystycznymi dla tego stylu. Pole do popisu mamy tutaj naprawdę spore, a zainwestować możemy w stojaki na gazety, parasole czy chociażby na papier toaletowy, zależnie od pomieszczenia, w którym mają się znaleźć;
  • kwietniki, które stylowo połączą często bardzo dystyngowany styl vintage z żywymi roślinami. Te ostatnie wprowadzą do naszego wnętrza mnóstwo świeżości aranżacyjnej, nie zrywając z głównymi jego konceptami;
  • lustrami – najważniejszym ich elementem pod kątem właśnie stylu vintage jest ich obramowanie (najlepiej metalowe, o miedzianym lub złotym kolorze), ale i kształt – częściej owalny, aniżeli prostokątny / kwadratowy (ten ostatni cechuje się zbyt dużym minimalizmem);
  • akcesoriami kominkowymi – te potrafią być bardzo zróżnicowane, ale same w sobie doskonale wpisują się w styl vintage. Jeżeli więc mamy w naszym domu czy mieszkaniu kominek, koniecznie postawmy na te jak najbardziej właściwe. Zwłaszcza, że możemy od razu kupić cały ich zestaw.

Istnieje również wiele innych rzeczy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy urządzaniu domu czy mieszkania w stylu vintage. Mowa tutaj między innymi o tkaninach – prześcieradłach, obrusach czy kocach, które mogą kojarzyć się z zamierzchłymi czasami. W ich przypadku najlepiej jest postawić na wyrazistość, aniżeli na jaskrawość i pstrokatość. Pamiętajmy też, by zachować spójność kolorystyczną i celować w najróżniejsze odcienie brązu i zieleni. To właśnie one najlepiej koegzystują ze stylem vintage.

Podsumowanie

Styl vintage powoli wraca do łask, a bazę w tymże znajduje w swojej uniwersalności i ponadczasowości. Jeśli i my chcemy zaaranżować własne mieszkanie podążając właśnie za nim, musimy zadbać o wszystko – od większych elementów pokroju stołów, półek i regałów, aż po mniejsze dekoracje – kwietniki, wieszaki czy stojaki. Jedno w tym jest pewne – inwestując w to wszystko możemy mieć pewność, że nie wyjdzie to z mody, a będzie w stanie towarzyszyć nam przez bardzo długi czas.