Grill zazwyczaj kojarzy nam się z weekendowym spędzaniem wolnego czasu na powietrzu. Spotkania z rodziną lub znajomymi w wesołej atmosferze przy grillu zazwyczaj zaczynają się w maju i kończą pod koniec września. Grill jako forma posiłku, kojarzy się przeciętnie najczęściej z kiełbaskami lub karkówką, czasami z rybami.  Przyrządzanie mięsa na grilla jest stosunkowo mało skomplikowane. Polega na odpowiednim przyprawieniu stosownymi przyprawami, wedle uznania i smaku, czasami zastosowaniu odpowiednich marynat. Tak przygotowane do grillowania kiełbasy i mięsa, można wrzucić na ruszt. Czy są jednak i inne możliwości przygotowywanych posiłków? Czy mięso jest obowiązkowym elementem grilla?

Alternatywa dla mięsa

Nie tylko dobre mięso wychodzi z grilla, ale warto spróbować innych potraw. Nie trzeba być na diecie wegańskiej, żeby przyrządzić sobie coś zupełnie nowego, ale równie smacznego. Na pierwszą myśl przychodzą nam bakłażany. Jest to chyba najpopularniejsze warzywo na grilla. Bakłażany możemy grillować tylko z przyprawami lub możemy je lekko wyciąć i faszerować. Co nadaje się na farsz? Tak naprawdę wszystko –  grzyby, hummus, pomidory, ..Bardzo smaczna jest też faszerowana papryka lub cukinia. Do każdego farszu można dodać też cebulkę lub pokrojoną pietruszkę dla podkreślenia smaku. Zaletą takich potraw jest ich w zasadzie nieskończona ilość kombinacji. Przygotowanie takich potraw na grilla nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga skomplikowanych zdolności kulinarnych. Warto spróbować wielu kombinacji łączenia warzyw i grzybów, tak,  aby każdy znalazł coś idealnego dla siebie.

Potrawy z grilla

Jak grillować warzywa?

Grillowane warzywa nie wymagają takiej wysokiej temperatury jak mięso, ani tak długiego czasu pieczenia. Jeżeli grillujemy same warzywa nie musimy w tym celu używać brykietu, który osiąga wyższą temperaturę niż zwykły węgiel drzewny. Warzywa spokojnie upieką się na samym węglu drzewnym.  Jeśli grillowane warzywa mają być dodatkiem do grillowanego mięsa należy je na ruszt wsadzić znacznie później niż mięso. Po wstępnym wysmażeniu mięsa, możemy podnieść wyżej ruszt z mięsem, tak żeby mięso się tylko podgrzewało, a warzywa grillowały. Te najprościej zawinąć w folię aluminiową. Podgrzewane mogą łatwo pęknąć i wtedy farsz jest narażony na wypadnięcie. W folii aluminiowej inaczej krąży temperatura i warzywa bardziej równomiernie się ugrillują niż na tzw. otwartym ogniu. Jeśli uszykujemy więcej warzyw, możemy je wsadzić w osobne naczynie, gdyż w ten sposób nie pobrudzą się od okopconego zazwyczaj rusztu.

Pomysły na owoce

Grill jest tak uniwersalny, że możemy na nim także grillować owoce. Tu znowu wszystko zależy od naszej wyobraźni. Wystarczy pokroić jabłka, posypać je lekko cynamonem i ułożyć na aluminiowej folii. W ten sposób zyskujemy super dodatek do deseru po daniu głównym. Możemy położyć na grilla również gruszkę czy egzotycznego ananasa.

Grill myśliwski –  ciekawy sposób na grilla

Tradycyjny i typowy grill kojarzy nam się z paleniskiem na nóżkach lub kółkach. Obecnie dostępne są jednak tak zwane grille myśliwskie. Są to trójnogi, pod którymi zawieszone są okrągłe ruszta. Wysokość rusztu reguluje się specjalną korbką, która jest umieszczona na jednej z nóg. W tańszych wersjach wysokość rusztu reguluje się łańcuchem, którego oczka zaczepia się na specjalny haczyk na nodze, ale jest to mniej wygodne, szczególnie przy większych rusztach, na których więcej grillujemy. Pod takim grillem możemy rozpalić tradycyjne ognisko z drewna lub węgla drzewnego czy brykietu. Do trójnogu można zakupić także specjalne palenisko z grubej blachy. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które po sezonie pozwala nam schować cały sprzęt na zimę do garażu. Grill myśliwski ma tą przewagę nad zwykłym grillem, że można go ustawić na nierównej nawierzchni. Jest dużo bardziej stabilniejszy i nie ma praktycznie możliwości, żeby się wywrócił, a po złożeniu zajmuje dużo mniej miejsca

Węgiel czy brykiet?

Na pytanie czy grillować na węglu czy brykiecie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Węgiel jest tańszy niż brykiet, za to szybciej się spala. Węgla zużywa się więcej i nie osiąga takiej temperatury jak brykiet. Węgiel też szybciej rozpala się niż brykiet. Zatem, jeśli chcemy grillować więcej jedzenia, dla większej ilości osób na pewno łatwiej będzie rozpalić grilla na brykiecie. Jeśli robimy małego grilla dla kilku osób lub przygotowujemy tylko warzywa, warto rozważyć użycia węgla drzewnego. Ważne jest żeby pamiętać, że przy rozpalaniu grilla przy pomocy rozpałek zarówno płynnych jak i tych w kostkach,  nakładać ruszt nad palenisko dopiero po całkowitym wypaleniu się rozpałki. W rozpałkach znajdują się bardzo szkodliwe składniki chemiczne. A może coś innego? Doskonałą alternatywą dla brykietu i węgla drzewnego jest drewno opałowe. Najlepiej jeśli drewno pochodzi z gatunków drzew liściastych, choć gałęzie świerku czy sosny też doskonale zdają egzamin. W przypadku rozpalenia pod rusztem drewna,  musimy wziąć pod uwagę że płomień palnika będzie wyższy i  ruszt trzeba będzie podnieść wyżej. 

Grillowanie to najprostszy sposób przygotowywania wielu potraw na świeżym powietrzu. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej kreatywności. Jeśli więc jest sezon, warto zainwestować w dobry grill myśliwski, znaleźć na działce odpowiednie miejsce i z przyjemnością oddać się grillowaniu swoich ulubionych potraw, zarówno tych mięsnych, jak również i bezmięsnych.