Pokój dziecięcy nie byłby pełny bez wygodnego i przytulnego łóżka dla dziecka. Wybór nie jest prosty, ponieważ poza zapewnieniem komfortu, musi ono dodatkowo znosić intensywne użytkowanie, jak również powinno skraść serce dziecka samym wyglądem. Nasz poradnik ułatwi Wam wybór tego jakże ważnego mebla!

Łóżko dziecięce to zdecydowanie najważniejszy mebel w pokoju dziecka, mający ogromny wpływ na rozwój młodego człowieka. Zdrowy sen jest nieoceniony dla młodego organizmu. Pozwala na prawidłowy rozwój mózgu, ułatwia koncentrację i wpływa na umiejętności poznawcze. Jak zatem wybrać najlepsze łóżko dziecięce?

Na co zwrócić uwagę kupując łóżko dziecięce?

Przy zakupie łóżka dla dziecka powinniście zwrócić uwagę na kilka aspektów, które będą miały ogromny wpływ na to, jak będzie się ono sprawdzało na co dzień oraz jakie korzyści przyniesie Waszemu dziecku. Oto najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę:

Wymiary

Łóżko dla dziecka musi zapewniać swobodę ruchów w trakcie snu, ale jednocześnie chronić przed upadkiem na podłogę. Dodatkowa ochrona boczna powinna być obowiązkowym elementem każdego łóżeczka, w którym śpią najmłodsze dzieci, nawet gdy posiadacie niskie łóżko dla dzieci. Powinno ono zapewniać co najmniej kilkadziesiąt centymetrów zapasu zarówno wszerz, jak i wzdłuż. Pamiętajcie też o tym, że dzieci zazwyczaj potrzebują w swoich łóżkach miejsce dla swoich przytulanek!

Materac

Podobnie jak w przypadku łóżek dla dorosłych, również w tych dziecięcych materac odgrywa kluczową rolę. Dzieci cały czas rosną, dlatego prawidłowe wsparcie ich układu kostnego i mięśniowego może zaważyć na całym ich życiu. Zbyt miękki materac może doprowadzić do skrzywień kręgosłupa, a nawet problemów z oddychaniem. Zbyt twarde podłoże utrudnia wypoczynek i może powodować bóle stawów. Materac powinien umożliwiać cyrkulację powietrza, aby dziecko nie przegrzewało się w trakcie snu.

Podparcie materaca

Stelaż, na którym będzie spoczywał materac, jest bardzo istotny z punktu widzenia wygody podczas snu, jak również bezpieczeństwa dziecka. Poprzeczne, elastyczne deski wspornikowe, które bardzo często spotykamy w łóżeczkach dla dzieci, muszą posiadać stabilne kieszenie. Mają one nie tylko utrzymać ciężar dziecka, ale również nie wysuwać się, kiedy użytkownik będzie intensywnie się wiercił lub szalał po materacu.

Solidne materiały i wytrzymała konstrukcja

Materiały mają decydujące znaczenie w kwestii wytrzymałości i komfortu użytkowania łóżka dziecięcego. Najlepiej postawić na takie materiały konstrukcyjne, jak lite drewno, metal lub solidne tworzywo sztuczne posiadające certyfikaty. Łóżko dziecięce to ulubione miejsce do skakania, fikołków i zabawy w chowanego. Niekiedy musi na nim położyć się również rodzić, gdy dziecko jest jeszcze małe i ma problem z samodzielnym usypianiem. Ważnym jest, aby stelaż łóżka wytrzymał każde z tych obciążeń. Jest to szczególnie istotne w przypadku łóżek piętrowych i ich górnej platformy. Musi ono być stabilne i nieruchome, aby nie chwiało się podczas zabawy. W przypadku łóżek piętrowych warto poszukać takich konstrukcji, które dają możliwość łatwego zakotwiczenia ich w ścianie.

Dodatki

Dobrze, gdy łóżko dla dziecka wyposażone jest w bardzo praktyczną szufladę na pościel, piżamki lub pluszaki. Każda dodatkowa przestrzeń przeznaczona do przechowywania jest na wagę złota, gdy w domu mieszka większa liczba dzieci. Zagospodarowanie powierzchni znajdującej się na spodzie łóżka lub dodatkowe półeczki na jego bokach pozwolą na utrzymanie większego ładu w dziecięcym pokoju.

Jakie łóżko dla dziewczynki?

Małe księżniczki kochają róż, błyskotki i królewski przepych. Świetnym pomysłem będzie łóżeczko z baldachimem lub pluszowe poduszki ozdobne. Prawdziwym hitem od wielu lat jest łóżeczko dla dziewczynki “Cinderella” w kształcie różowej karocy, z nadrukowanym kucykiem. Ogromną zaletą tego łóżka jest możliwość regulacji jego długości aż o 40 cm!

Jakie łóżko dla chłopca?

Łóżka chłopięce również mogą przyjąć bajkową formę. Młodzi panowie szaleją na punkcie łóżeczek w kształcie samochodów, takich jak na przykład łóżko dziecięce w kształcie wyścigówki “Speed”. Sprzedawana razem z wygodnym materacem, zapewnia ochronę w trakcie snu oraz świetną zabawę w ciągu dnia. Żywe kolory i miękkie obicie sprawiają, że łóżko stanie się ulubionym miejscem każdego chłopca.

 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik pomoże Wam w szybkim i trafnym wyborze łóżka dla dziecka, a jego użytkowanie sprawi tyle samo radości Wam, jak i Waszym pociechom. Jeśli potrzebujecie inspiracji, zapraszamy do naszego sklepu Versanis.pl!