Stoisz przed wyborem lustra do przedpokoju, które będzie nie tylko funkcjonalne, ale również ozdobne i pasujące do wnętrza Twojego domu? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, w którym znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak dobrać lustro do przedpokoju!

Jakie lustro będzie pasowało do małego przedpokoju? Czy powinno sięgać podłogi, czy też wystarczy średnia wielkość? Czy nadal modne są duże lustra na ścianę do przedpokoju? Postaramy się omówić te i inne zagadnienia, które mogą pojawić się w trakcie poszukiwania tego idealnego lustra do przedpokoju.

Jak dobrać lustro do przedpokoju?

Rozmiar lustra do korytarza to kwestia kluczowa. Na początku zdecyduj, czy znajdziesz miejsce na duże lustro, pokrywające powierzchnię ściany do podłogi. W przedpokoju zazwyczaj chcemy zobaczyć całą swoją sylwetkę, zanim opuścimy dom, dlatego warto postawić na wysokie, duże lustro, aby móc dokładnie się przejrzeć. Jeśli posiadasz już umeblowanie i nie masz możliwości zamontowania elementu wystroju sięgającego do samego dołu ściany, wybierz lustro wiszące do przedpokoju – powiesisz je na dowolnej, odpowiadającej Ci wysokości.

Rama lustra do przedpokoju

Ważnym elementem lustra jest jego rama. Możesz urozmaicić wygląd swojego domu o funkcjonalny, a jednocześnie zdobiący ścianę element wystroju. Lustra dekoracyjne do przedpokoju, otoczone metalowymi ornamentami w różnych ciekawych wzorach, będą pasowały zarówno do domów nowoczesnych, jak i urządzonych w stylu retro. Możesz zdecydować się na nowoczesne lustra do przedpokoju bez ramy, które przykleja się do ściany przy pomocy kleju lub taśmy samoprzylepnej.

Jakie lustro do przedpokoju? Nowoczesne, czy stylowe?

Na początku dobrze jest zadać sobie pytanie, czy Twoim celem jest pozostanie w wybranej stylistyce, czy przełamanie jej. Ponieważ lustro do przedpokoju zazwyczaj ma spore rozmiary, jego design będzie rzucał się w oczy. Do wystroju retro pasują lustra stylowe w masywnej drewnianej ramie z ornamentami, natomiast do domów urządzonych w nowoczesnym, ascetycznym stylu najlepiej wybrać proste, metalowe ramy w neutralnych barwach, takich jak biel, czerń lub srebro.

Jakie lustro do małego przedpokoju?

Dysponujesz ograniczonym metrażem? Nie przejmuj się, są na to sposoby. Półka pod lustro do przedpokoju spowoduje, że oszczędzisz miejsce i przechowasz na niej różne podręczne drobiazgi. Lustro do małego przedpokoju powinno mieć prostokątny kształt, aby było w stanie objąć jak największą partię ciała. Większe lustra owalne są w tym przypadku niepraktyczne, ponieważ zajmują sporo niepotrzebnego miejsca, które możnaby wykorzystać na przykład na dodatkowy wieszak lub fotografie.

Jak przykleić lustro do do ściany w przedpokoju?

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dokładne trzymanie się instrukcji producenta. Jeśli zastosujesz klej lub taśmę na niewłaściwą powierzchnię lub poświęcisz zbyt mało czasu na asekurację w trakcie procesu wiązania kleju, możesz uszkodzić nie tylko samo lustro, ale i ścianę. Poniżej przygotowaliśmy rozpiskę kolejnych kroków, które musisz podjąć, aby skutecznie zamontować lustro na ścianie.

Określ rodzaj i tekstura podłoża

Bardzo ważnym momentem jest zidentyfikowanie materiału, jaki będzie bezpośrednio stykał się z klejem. Nie każdy materiał utrzyma ciężar lustra, nie każda faktura ściany będzie pozwalała na tego typu sposób montażu. Jeśli na przykład posiadasz na ścianie przedpokoju kafelki, musisz wziąć pod uwagę możliwość uszkodzenia fug, które mogą wejść w reakcję z klejem.

Przygotuj ścianę

Powierzchnię należy przede wszystkim oczyścić, czyli usunąć kurz, odtłuścić ją oraz pozbyć się wszelkich pozostałości, takich jak łuszcząca się farba, czy resztki kleju do tapety. Następnym krokiem powinno być naklejenie pasów wypoziomowanej taśmy, która pomoże precyzyjnie i równo umieścić lustro we właściwym miejscu.

Klej montażowy lub taśma samoprzylepna

Najlepsze dedykowane kleje do montowania luster to hybrydowe polimerowe kleje transparentne – mają duży udźwig i nie odbarwiają warstwy srebrzankowej lustra. Po oczyszczeniu i odtłuszczeniu spodu lustra, nałóż na nie pionowe pasy kleju, zachowując między nimi odległość około 5 cm. Nie nakładaj kleju zbyt blisko krawędzi, ponieważ może wypłynąć spod lustra.

Taśmy samoprzylepne wykonane z pianki polietylenowej z łatwością przytwierdzają się do przeróżnych podłoży. Są wytrzymałe i mają spory udźwig, a dodatkowo przytwierdzają się do powierzchni już przy niewielkim nacisku. Wystarczy nakleić pasy taśmy na tył lustra przy zachowaniu odległości zalecanych w dołączonej instrukcji i przyłożyć lustro do ściany.

Dociśnij i przytrzymaj

Na koniec należy przycisnąć i przytrzymać lustro przez kilka minut. Czas wiązania kleju może różnić się w zależności od jego rodzaju oraz marki, dlatego koniecznie sprawdź zalecenia producenta. Pamiętaj, aby nie dociskać zbyt mocno, ponieważ nadmierny nacisk może odkształcić taflę, szczególnie jeśli lustro jest dość cienkie (poniżej 4 mm)

Jak widzisz, wybór lustra do korytarza nie musi być trudnym i mozolnym procesem. Wystarczy, że w pierwszej kolejności określisz, jakiego efektu oczekujesz i jaki styl wnętrza chcesz stworzyć. Skorzystaj z naszego poradnika, a na pewno uda Ci się wybrać idealne klasyczne lub nowoczesne lustro do przedpokoju, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.