Lustra stanowią jeden z nieodzownych elementów każdego mieszkania i domu. Dawno bowiem minęły już czasy średniowieczne, w których ludzie musieli zastanawiać się nad tym, jak rzeczywiście wyglądają i jak leży na nich konkretny strój. Lustra w dzisiejszych czasach pełnią jednak rolę nie tylko funkcjonalną. Mają bowiem również potencjał dekoracyjny, stanowiąc jeden z podstawowych elementów aranżacyjnych wielu pomieszczeń. W tym krótkim wpisie, opisując każdy z kolejnych ich elementów, zaprezentujemy, jak w pełni wykorzystać ich potencjał i wybrać lustro idealne dla naszych potrzeb.

Najważniejsze aspekty lustra

Z perspektywy laika w lustrze nie ma wielu rzeczy do modyfikowania czy wybierania – ot, zwykły kawałek szkła mający odzwierciedlać nasze odbicie. Tak naprawdę jednak konkretne jego elementy mają olbrzymi wpływ nie tylko na wygląd, ale i funkcjonalność. Poniżej przedstawiamy te ich aspekty, które najbardziej wpływają na ich użyteczność i wygląd.

Jakość

Aby lustro pokazywało pełnię swoich możliwości aranżacyjnych i funkcjonalnych, musi być dobre jakościowo oraz trwałe – nie jest sztuką wymieniać je co roku. Sztuką jest wybrać takie, które posłuży nam wieloma latami. Sporo ma tutaj do powiedzenia jakość tafli – im ona wyższa, tym większa jest też cena, ale i odporność na zabrudzenia, w szczególności te permanentne. Jakość lustra jest też widoczna w jego wykonaniu oraz elementach służących jego montażowi.

Dominujący kolor

Najczęściej wykorzystywanym w lustrach kolorem jest ten w odcieniu srebra – nie jest on jednak naszą jedyną opcją. Jeżeli uważamy, że do danego pomieszczenia pasuje inna barwa, możemy postawić na produkty z powłoką grafitową – ta przyciemnia rzeczywisty obraz, jednocześnie czyniąc go nieco mniej dokładnym. Rozwiązanie to sprawdza się na przykład w przedpokojach, będących wizytówką domu czy mieszkania – nada ono mu charakter, ale jednocześnie spełni swoją funkcję. Będziemy musieli jednak przymknąć oko na dokładność odwzorowywania obrazu.

oświetlenie w łazience

Montaż

Lustra można zamontować w trojaki sposób – aby najlepiej wyglądały, musimy wybrać ten najbardziej odpowiedni dla naszego rozwiązania i konkretnego pomieszczenia. Opcje, jakie mamy to:

  • lustra wklejane – są świetne w miejscach, w których chcemy „wpisać je” w ścianę, na przykład w łazienkach – nie da się ich przemieszczać, ale potrafią nadać wnętrzu charakteru i spójności;
  • lustra powieszone – ich plusem jest dowolność w oświetleniu. Tworzą specjalny klimat i można dowolnie przewieszać;
  • lustra stojące – są najmniej bezpieczne – zwłaszcza, jeśli mieszkamy z dzieckiem lub zwierzęciem. Zajmują też sporo miejsca, ale są również najbardziej mobilne – nie ma problemu, by przenieść je z sypialni do salonu.

Podświetlenie

Istnieje mnóstwo sposobów na podświetlenie lustra we własnym domu czy mieszkaniu. Wszystko zależy tutaj od naszego zmysłu artystycznego. Bardzo ważne jest jednak mieć w tym umiar i wyczucie, gdyż oświetlenie wpływa nie tylko na wygląd tego elementu funkcjonalno-dekoracyjnego, ale i na komfort jego użytkowania.

Zdecydowanie najpopularniejsze jest podświetlenie lampami montowanymi bezpośrednio na lustrze, co daje swobodę w wyborze punktów oświetlenia oraz możliwość osiągnięcia bardzo dobrego światła. Oświetlenie dookoła lustra (lub po jego bokach) również cieszy się sporym zainteresowaniem, jednak spełnia wyłącznie funkcję dekoracyjną, nie oświetlając samej tafli i nas – a na tym nam zwykle najbardziej zależy. Istnieje również opcja z wypiaskowanym podświetleniem na tafli, najbardziej różnorodna i designerska, ale też wymagająca światła głównego – zwłaszcza przy obecności w łazience.

Miejsce przeznaczenia

Aby wykorzystać potencjał lustra, musimy dobrać je właściwie do pomieszczenia, do którego trafi. To ono tak właściwie definiuje wiele czynników, jak konieczność doświetlenia, jego kształt czy wygląd. Lustra najczęściej montuje się w:

  • przedpokojulustro, obok stojaków na parasole czy wieszaków na ubrania, jest nieodzowną częścią przedpokoju, w którym najbardziej zwraca się uwagę na jego funkcjonalną stronę. Powinno tu być duże i reprezentatywne – najlepiej z ozdobną ramką, zwykle bez oświetlenia (lub z takim delikatnym) – w pomieszczeniu tym zwykle dominuje bowiem oświetlenie główne;
  • łazience – nie sposób jest wyobrazić sobie łazienki bez lustra, które często stanowi jej centralny element; powinno ono odzwierciedlać aranżację łazienki, ale też być właściwie oświetlone – tak, aby można w nim było poprawić makijaż czy doskonale się sobie przyjrzeć;
  • salonie – kwietniki, świeczniki czy stojaki to nie jedyne elementy dekoracji salonu. Coraz częściej w jego aranżację wpisują się również lustra – tutaj jednak bardziej stawia się na ich walory dekoracyjne, aniżeli funkcjonalne;
  • sypialni – lustra przedzierają się również do tych pomieszczeń, bardzo często trafiając w okolice łóżka, nierzadko będąc częścią mebli (w szczególności szafy).

Podsumowanie

Chcąc wykorzystać potencjał luster, należy umiejętnie połączyć ich funkcjonalność z efektownym wyglądem. Lustra obecne w ofercie naszego sklepu spełniają swoją podstawową funkcję, a jednocześnie w znakomity sposób dopełniają każde pomieszczenie, optycznie powiększając przestrzeń, ale jednocześnie dobrze współgrają zarówno z minimalistycznymi, jak i pełnymi przepychu aranżacjami. Pamiętajmy, aby wybrać takie, które poradzi sobie najlepiej w stworzonej przez nas samych konwencji.